Narodowe Czytanie 2013 - Aleksandra Fredry

Powiat koniński, Miasto Konin i Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie wspólnie włączą się w tym roku do akcji „Narodowe czytanie”. W najbliższą sobotę od 11.00 do 13.00 utwory Aleksandra Fredry czytać będą dzieciom samorządowcy i dziennikarze. Przygotowano też okolicznościowe wystawy i konkursy plastyczne dla najmłodszych.

W ubiegłym roku prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski zainicjował akcję „Narodowe czytanie”. Pomysł ten ma przypominać, że wspólna lektura pereł polskiej literatury, jest nie tylko wspaniałą przygodą intelektualną, ale sposobem na radosne spędzanie wolnego czasu w gronie znajomych i najbliższych.
W tym roku prezydent zaprosił wszystkich do lektury dzieł Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników, od którego narodzin mija właśnie dwieście dwadzieścia lat. Znakomity obserwator, niezrównany mistrz ciętej riposty, stworzył szereg postaci oraz sytuacji, z których od dziesięcioleci uczymy się Polski i Polaków.
Do akcji Narodowego Czytania włączą się w tym roku także Starostwo Powiatowe w Koninie, Urząd Miejski w Koninie i Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie.
Konińskie „Narodowe czytanie” odbędzie się 7 września 2013 r. (sobota) w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Dworcowej w Koninie w godzinach od 11.00 do 13.00.  Podczas akcji zorganizowana będzie wystawa pt. „Aleksander Fredro i jego twórczość w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie”, wspólne czytanie wierszy Aleksandra Fredry dzieciom przez dorosłych i młodzież (samorządowcy, dziennikarze) oraz konkurs rysunkowy z nagrodami dla dzieci pt. „Figle i psoty”. Dodatkową atrakcją dla wszystkich, którzy w czasie akcji odwiedzą Miejską Bibliotekę Publiczną będzie przesłana przez Kancelarię Prezydenta RP okolicznościowa pieczęć, którą pracownicy Biblioteki stawiać będą na przyniesionych przez uczestników akcji egzemplarzach książek z utworami Aleksandra Fredry.

Do akcji Narodowego Czytania Fredry włączą się także biblioteki publiczne z: Goliny, Kleczewa, Ślesina, Rychwała, Grodźca, Sompolna, Kramska, Rzgowa, Starego Miasta oraz Wilczyna.

Narodowe Czytanie - plakat