Gospodynie wiejskie przyjadą do Lichenia

III Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich odbędzie się w najbliższy weekend (7-8 września 2013 r.) w Licheniu Starym. Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas spotkania nie zabraknie dyskusji o roli kobiet w społeczeństwie, dobrego jedzenia przygotowanego przez Koła Gospodyń oraz muzyki ludowej.

Zjazd zainauguruje w sobotę o 14.00 Jarmark Kulturowy na placu przy Jeziorze Licheńskim. Podczas spotkania będzie można degustować potrawy kuchni regionalnej, a także zobaczyć efekty pracy rękodzielniczej kobiet wiejskich. Nie zabraknie również atrakcji dla miłośników twórczości ludowej, bowiem na scenie prezentować się będą zespoły folklorystyczne. Będzie też możliwość wykonania badania mammograficznego. Udział w sobotniej części Zjazdu zapowiedziała Zofia Szalczyk, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także aktorka Grażyna Zielińska.
Drugi dzień zjazdu rozpocznie się przemarszem delegacji Kół gospodyń z kościoła Matki Bożej Częstochowskiej do Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, gdzie o godz. 10.00 w kaplicy Trójcy Świętej odbędzie się wykład dr Wandy Półtawskiej pt. „Rola matek i babć w chrześcijańskim wychowaniu młodego pokolenia”. Zjazd zakończy msza św. (godz. 12.00) w Bazylice w Licheniu Starym.

Osoby chcące wziąć udział w Zjeździe proszone są o kontakt z Panią Wandą Waleriańczyk – Prezesem Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich na Rzecz Promocji i Rozwoju Gminy Ślesin tel. 609-511-564, e-mail: kgwslesin@gmail.com.

Organizatorami III Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu są: Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Ślesin, Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich na Rzecz Promocji i Rozwoju Gminy Ślesin, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ślesinie, Starostwo Powiatowe w Koninie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Licheniu Starym.

Program:

SOBOTA, 7 WRZEŚNIA 2013 r.
  • Jarmark Kulturowy (Licheń – plac nad jeziorem, ok. godz. 14) –  konkursy i degustacja potraw kuchni regionalnej, konkurs twórczości ludowej zespołów folklorystycznych oraz pokazy  rękodzielnictwa;
  • Badania mammograficzne dla pań;
  • Spotkanie z aktorką Grażyną Zielińską;
  • Spotkanie z minister rolnictwa Zofią Szalczyk.

NIEDZIELA, 8 WRZEŚNIA 2013 r.
  • 09:30 – przemarsz uczestników Zjazdu z Kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej do Bazyliki Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej,
  • 10.00 – wykład dr Wandy Półtawskiej pt.: „Rola matek i babć w chrześcijańskim wychowaniu  młodego pokolenia” (Kaplica Trójcy Świętej, bazylika)
  • 12.00 – uroczysta Msza Święta celebrowana przez ks. Stanisława Gębickiego (bazylika)
  • 13.45 – zwiedzania sanktuarium z przewodnikiem (spotkanie z przewodnikiem przy pomniku Jana Pawła II)