Zwolnienia w konińskiej kopalni tematem dyskusji w Starostwie

Formy wsparcia dla zwalnianych przez Kopalnię „Konin” osób to główny temat pierwszego posiedzenia Zespołu Koordynacyjnego ds. restrukturyzacji w PAK KWB „Konin” S.A. powołanego we wrześniu przez Zarząd Powiatu Konińskiego. Zespół spotkał się w środę (9 października) w konińskim Starostwie Powiatowym.

Na spotkaniu, w którym uczestniczyli przedstawiciele związków zawodowych, Zarządu PAK KWB "Konin" S.A. oraz samorządowcy, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Koninie przedstawiła założenia programu specjalnego przygotowanego dla pierwszej zwalnianej z kopalni 40-osobowej grupy osób. Zakłada on m.in. pomoc psychologiczną, dostęp do szkoleń zawodowych ukierunkowanych na indywidualne potrzeby, wsparcie w zakładaniu własnej działalności gospodarczej oraz pomoc doradcy zawodowego. Jest to jeden z wielu elementów działań podejmowanych przez władze Powiatu Konińskiego, które mają na celu pomoc zwalnianym górnikom.

Związkowcy obecni na posiedzeniu zespołu poprosili, by pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy mogli spotykać się z załogą kopalni w miejscu ich pracy w Kleczewie i uzyskali aprobatę dla takiego pomysłu zarówno ze strony PUP, jak
i obecnego na posiedzeniu Jarosława Czyża, wiceprezesa ds. rozwoju PAK KWB „Konin” S.A. Przedstawiciel Zarządu tłumaczył, że proces restrukturyzacji kopalni odbywa się nie tylko poprzez zwolnienia pracowników, ale również reorganizację spółki i metod zarządzania, i jest to proces, którego efekty będą widoczne
w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dodał, że na chwilę obecną Zarząd nie przewiduje zwiększenia liczny osób, które będą zwolnione w ramach zwolnień grupowych.

Przedstawiciele pięciu działających w konińskiej kopalni związków apelowali do przedstawicieli samorządów gminnych, by poprzez inne działania np. obniżanie lub nie zwiększanie podatków lokalnych próbowali wesprzeć kopalnię, która z kolei nie zwalniałaby wtedy pracowników.

Duże zaniepokojenie obecną sytuacją w PAK KWB „Konin” wyrażali przedstawiciele konińskich samorządów. Prowadząca posiedzenie zespołu starosta koniński Małgorzata Waszak zapewniła o pełnym otwarciu i woli pomocy osobom zwalnianym z pracy.

Podczas posiedzenia zespołu zaprezentowano także projekt Aglomeracji Konińskiej, którego realizacja ma przyczynić się do wyznaczania i promocji nowych terenów inwestycyjnych, a to z kolei do powstawania nowych miejsc pracy.
Zwolnienia w konińskiej kopalni tematem dyskusji w Starostwie