Skocz do zawartości

Maj

Aktualności

Wystawa o Powstaniu Styczniowym w Muzeum w Licheniu

Od 3 maja w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w licheńskiej bazylice można oglądać wystawę „Mówią ludzie roku 1863”. Do chcących przenieść się w epokę powstańczego zrywu za wolność Ojczyzny przemówią nie tylko eksponaty, ale i słowa powstańców.
 
Wystawa ma przekaz symboliczny. Pokazuje jak dramatycznym wydarzeniem dla bohaterów wystawy było powstanie styczniowe. Jakie piętno odcisnęło na ich życiu oraz na losach najbliższych. Jaką cenę zapłacili ludzie, którzy toczyli walkę o siebie, rodzinę i wolność.
 
Pierwsza warstwa wystawy prezentuje burzliwe losy ludzi roku 1863 z perspektywy ich osobistych wspomnień. Zebrano tam zapiski pamiętników, notatki czy rysunki zesłańców represjonowanych po powstaniu.
Druga warstwa wystawy to narracja faktograficzno-chronologiczna. Oparta została na zbiorze dokumentów prezentujące najważniejsze wydarzenia poprzedzające wybuch powstania, dokumentujące jego przebieg oraz uświadamiające tragiczne skutki represji popowstaniowych.
 
Pamiątki w formie listów, dzienników, zapisanych wspomnień i oficjalnych dokumentów dały także możliwość nagrania ścieżek dźwiękowych. Zwiedzający wystawę nie tylko zobaczy, czy też spotka niezwykłych bohaterów roku 1863, ale także będzie mógł usłyszeć ich słowa, co będzie niezwykłym doświadczeniem.
 
 
Godziny otwarcia muzeum:
 
Wtorek – piątek        10.00 – 16.00
Sobota                       10.00 – 18.00
Niedziela                     8.00 – 16.00Zdjęcia ze zbiorów Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym
Jeden z trzynastu bohaterów wystawy - Cezary Mickiewicz powstaniec
Depesza Rządu Narodowego napisana i zaszyfrowana przez Romualda Traugutta
Córki Romualda Traugutta - Anna i Alojza
Jeden z 87 listów, jakie Ludwik Niemojowski napisał do swojej córki Emilii
List Marii Ilnickiej z 22 grudnia 1881 r. do zesłańca Mariana Dubieckiego
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting