Rekordowa edycja akcji "Drzewko za butelkę"

VII powiatowa edycja Akcji „Drzewko za butelkę” zakończyła się rekordowym wynikiem.  Zebrano i poddano recyklingowi ponad 247 tysięcy butelek PET oraz 1400 kilogramów nakrętek. Autorami tego sukcesu są uczniowie 18 szkół z powiatu konińskiego oraz wychowankowie Pogotowia Opiekuńczego w Koninie.

Starostwo Powiatowe w Koninie już po raz siódmy przystąpiło do akcji ,,Drzewko za butelkę”. Przedsięwzięcie łączy w sobie walory edukacji ekologicznej, aktywności społecznej, dbałości o środowisko naturalne i o własną gminę. Stanowi również płaszczyznę integracji placówek oświatowych, władz samorządowych, mediów oraz młodzieży i ich rodzin wokół atrakcyjnej formy budowania wspólnego dobra dla przyszłych pokoleń.

Zgodnie z ideą konkursu, w zamian za zebrane butelki i nakrętki, które trafiają do recyklingu, jego uczestnicy otrzymują sadzonki drzew, którymi zalesiają swoje najbliższe otoczenie. W ciągu kilku lat trwania akcji udało się zaktywizować prawie 10 tysięcy uczniów, którzy zebrali kilka ton plastikowych butelek i zakrętek oraz posadzili ponad 3,5 tysiąca drzew.

Uważam, że akcja „Drzewko za butelkę” jest przykładem na działanie według zasady „myśl globalnie, działaj lokalnie – mówił wicestarosta Andrzej Nowak podczas tegorocznego finału konkursu – Takie drobne codzienne zachowania mają ogromny wpływ na jakość i czystość naszego środowiska. Troska o przyrodę jest troską o nas samych i nasze spokojne życie.

Podsumowanie ekologicznych zmagań, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom VII edycji akcji odbyło się 15 maja w konińskim Starostwie.

Rekordzistą tegorocznej zbiórki – z wynikiem 81 800 butelek PET i 126 660 nakrętek – został Zespół Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie. Wśród najlepszych znalazły się także: Zespół Szkół nr.3,Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Mąkolnie – 43 351 butelek i 149 651 nakrętek oraz Publiczne Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Kazimierzu Biskupim, które zakończyło akcję z wynikiem 51 489 butelek oraz 116 151 nakrętek.

Ogromne zainteresowanie młodzieży akcją świadczy o zrozumieniu jej idei i jednocześnie wskazuje na troskę o wizerunek swojej miejscowości. Przedsięwzięcie uczy bowiem nie tylko szacunku do przyrody, ale wyzwala chęć upiększania zielenią własnego otoczenia - terenów przyszkolnych, wokół domów czy ulubionych miejsc w okolicznym krajobrazie – mówił Marek Niezabitowski, inspektor w wydziale ochrony środowiska konińskiego starostwa, pełniący od początku rolę koordynatora akcji w powiecie.

W podsumowaniu VII edycji konkursu „Drzewko za butelkę” wzięło udział ponad 70 osób. Program finału uatrakcyjniły ekologiczne wróżby oraz występy artystyczne w wykonaniu uczniów ze Szkoły Muzycznej im. I. Paderewskiego w Koninie oraz z Teatru „Kreska” i Koła Ekologicznego, działających przy Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie.
Występ uczennic z Teatru
Rekordowa edycja akcji
Zaproszeni gości akcji
Wróżby podczas akcji Drzewko za butelkę