Skocz do zawartości

Luty

Aktualności

W hołdzie powstańcom styczniowym

Obchody 150. rocznicy powstania styczniowego w Kleczewie zainaugurowano 1 lutego 2013 r. W programie uroczystości znalazły się m.in.: Msza św. za poległych powstańców, montaże słowno-muzyczne w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej i licealnej, przemarsz ulicami miasta pod mogiłę powstańców na cmentarzu parafialnym, odsłonięcie nowej tablicy, apel pamięci i salwa honorowa. W ten sposób upamiętniono piękną patriotyczną postawę powstańców styczniowych.
 
Uroczystego otwarcia obchodów dokonał Burmistrz Gminy i Miasta Kleczew – Marek Wesołowski. W swym przemówieniu nawiązał do wydarzeń, których „świadkiem” była Ziemia Kleczewska, a które zapisały się na kartach historii. Podkreślił patriotyczną postawę młodych powstańców, którzy w 1863 roku walczyli z rosyjskim zaborcą o wolność Ojczyzny. Burmistrz przypomniał również sylwetki ówczesnych mieszkańców, którzy służyli sprawie powstańczej. Wśród nich byli dwaj księża: Ignacy Naraziński – proboszcz w Kleczewie i Witold Miaskowski – proboszcz w Złotkowie. Za swą działalność zostali zesłani na Syberię. Burmistrz zaprosił także mieszkańców do udziału w przedsięwzięciach patriotyczno-kulturalnych i rekreacyjnych z okazji rocznicy powstania styczniowego. Będą to m.in.: rajd rowerowy szlakiem powstania styczniowego, poświęcony w całości wydarzeniom z lat 1863–1864; „Noc Muzeów” przy wiatraku w Budzisławiu Kościelnym oraz oznakowanie specjalnymi tablicami znajdujących się w gminie miejsc pamięci o 1863 roku. Działania te realizowane będą wspólnie z Lokalną Grupą Działania „Między Ludźmi i Jeziorami” oraz Lokalną Grupą Działania „Dwa Mosty”.
 
Uroczystości w kinie „Zachęta” zakończył montaż słowno-muzyczny pt. „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie” w wykonaniu uczniów Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Kleczewie. Młodzi artyści przedstawili dzieje polskiego zrywu niepodległościowego od manifestacji patriotyczno-religijnych z lat 1860–1862 aż po upadek powstania styczniowego. Była to przepiękna lekcja historii, wiele miejsca poświęcono wydarzeniom z lat 1863–1864 na Ziemi Kleczewskiej. Przedstawiono również współczesną wizję polskości i patriotyzmu.
 
Z kina „Zachęta” uczestnicy przeszli do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się Msza św. w intencji poległych powstańców. Liturgii przewodniczył ksiądz kanonik Eugeniusz Przysło. Podczas mszy honorową asystę sprawował poczet sztandarowy 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza w obecności pocztów sztandarowych jednostek, organizacji i zakładów pracy z terenu Gminy Kleczew i powiatu konińskiego. W słowie skierowanym do wiernych ks. Mariusz Zawadzki mówił o dużym znaczeniu powstania styczniowego. Po nabożeństwie młodzież z Liceum Ogólnokształcącego wystąpiła w inscenizacji pt. „Żyj swobodo, Polsko żyj”. Kościelne uroczystości zakończyło przemówienie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kleczewie – Macieja Trzewiczyńskiego. Była to refleksja na temat powstań i bohaterstwa Polaków.
 
Zwieńczeniem uroczystości był przemarsz uczestników w asyście kompanii honorowej 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza i pocztów sztandarowych, na cmentarz parafialny, gdzie uczczono pamięć poległych. Przedstawiciele władz samorządowych Gminy i Miasta Kleczew w osobach Przewodniczącego Rady Miejskiej i Burmistrza odsłonili nową, granitową tablicę pamiątkową. Następnie władze Kleczewa oraz przedstawiciele władz powiatu konińskiego w osobach: Andrzej Nowak – wicestarosta koniński, oraz pp. Elżbieta Raźna i Agnieszka Mirecka-Katulska – radne powiatu konińskiego, złożyli wieńce i wiązanki kwiatów na mogile powstańczej. Uroczystości zakończył apel pamięci, który prowadził major Zbigniew Nizgorski, oraz salwa honorowa w wykonaniu kompanii honorowej 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza.
W hołdzie powstańcom styczniowym
W hołdzie powstańcom styczniowym
W hołdzie powstańcom styczniowym
W hołdzie powstańcom styczniowym
W hołdzie powstańcom styczniowym
W hołdzie powstańcom styczniowym
W hołdzie powstańcom styczniowym
W hołdzie powstańcom styczniowym
W hołdzie powstańcom styczniowym
W hołdzie powstańcom styczniowym
W hołdzie powstańcom styczniowym
W hołdzie powstańcom styczniowym
W hołdzie powstańcom styczniowym
Msza św. za poległych powstańców
Uroczystości rocznicowe na cmentarzu parafialnym w Kleczewie
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting