Nominowani za rocznicowe obchody w Ignacewie

Czerwcowe obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego na Ziemi Konińskiej połączone z rekonstrukcją bitwy pod Ignacewem znalazły się wśród 27 wydarzeń nominowanych w ogólnopolskim konkursie na najlepsze obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego.
Rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, odbędzie się w Święto Niepodległości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego na Ziemi Konińskiej w Koninie i Ignacewie zorganizowały wspólnie na początku czerwca samorządy: Powiatu Konińskiego, Miasta Konina i Gminy Ślesin. W niedzielę 9 czerwca konińskie obchody rozpoczęła uroczysta wspólna sesja Rady Miasta Konina i Rady Powiatu Konińskiego. Spotkanie było okazją do podsumowania zamierzeń rocznicowych i podziękowań dla tych osób i instytucji, które w sposób szczególny przypominały w mieście i powiecie konińskim o wartościach patriotycznych związanych z Powstaniem Styczniowym oraz organizowały mniejsze, gminne lub lokalne obchody rocznicowe. Ważnym punktem spotkania było rozstrzygnięcie konkursów plastycznych, literackich, czy też na strój z okresu Powstania Styczniowego. Konkursy odbywały się w szkołach miasta i powiatu konińskiego. Uroczystą sesję zakończył koncert wirtuoza skrzypiec Janusza Wawrowskiego, któremu na fortepianie towarzyszyła japońska pianistka Yuka Satomi.
Kolejnym punktem całodniowych uroczystości była Msza św. w intencji Ojczyzny, którą w bazylice NMP w Licheniu odprawił biskup włocławski Wiesław Mering.

Po południu przed pomnikiem w Ignacewie wybrzmiały słowa modlitwy ekumenicznej, którą poprowadzili duchowni katolicki, protestancki oraz przedstawiciel gminy żydowskiej. Po niej odczytano również Apel Pamięci przywołując wspomnienie o najważniejszych postaciach Powstania Styczniowego w Polsce i na Ziemi Konińskiej.
Kulminacyjnym punktem dnia była największa w Polsce rekonstrukcja bitwy z czasów Powstania Styczniowego przygotowana przez grupy pasjonatów historii z Polski, Białorusi i Litwy. Połączenie sił organizacyjnych trzech samorządów, wsparcie grup rekonstrukcyjnych oraz pomysł na autentyczne wykorzystanie historii do nauki patriotyzmu okazało się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Rekonstruktorzy przenieśli w czasy powstańcze ok. 8 tys. widzów odtwarzając przebieg przegranej bitwy z 8 maja 1863 r., represje, jakim w tamtych czasach poddawano ludność cywilną oraz zwycięską potyczkę rozegraną w Ignacewie miesiąc później.
Uroczysta wspólna sesja Rady Miasta Konina i Rady Powiatu Konińskiego
Od lewej: Janusz Stankiewicz - Przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego oraz Wiesław Steinke - Przewo
Piotr Florek - Wojewoda Wielkopolski
Koncert wirtuoza skrzypiec Janusza Wawrowskiego, któremu na fortepianie towarzyszyła japońska pianis