Ze spotkania Wojewody w sprawie numeru 112

Spotkanie informacyjne dotyczące organizacji i funkcjonowania systemu powiadamiania ratunkowego oraz systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w województwie wielkopolskim odbyło się 10 kwietnia 2013 r. w Urzędzie Miejskim w Koninie.

Na zaproszenie Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów powiatowych – konińskiego, gnieźnieńskiego, kolskiego, słupeckiego, średzkiego, tureckiego, wrzesińskiego oraz Miasta Konina, a także Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowego Ratownictwa Medycznego z Wielkopolski.

Celem spotkania było przedstawienie organizacji oraz funkcjonowania wymienionych systemów, a także wypracowanie procedur współpracy poszczególnych podmiotów.

Spotkanie zbiegło się z włączeniem do systemu powiadamiania ratunkowego ostatnich jednostek z województwa wielkopolskiego tj. Miasta Kalisz oraz powiatów: kaliskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, kępińskiego i krotoszyńskiego. W związku z powyższym połączenia na numer alarmowy 112 w Wielkopolsce przyjmowane są przez operatorów Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które obsługuje blisko 3,5 mln mieszkańców. Wszyscy operatorzy numerów alarmowych znają co najmniej jeden język obcy. Natomiast średni czas odbioru zgłoszenia wynosi 10-15 sekund.

Na nr 112 należy zdzwonić w sytuacjach, gdy zagrożone jest życie, zdrowie lub mienie, a także kiedy potrzebne jest ratownictwo medyczne, interwencja straży pożarnej lub policji. Połączenie można wykonać z telefonu komórkowego lub stacjonarnego.