Skocz do zawartości

Czerwiec

Aktualności

Polsko-ruska rekonstrukcja Bitwy pod Ignacewem

Największa w tym roku w Polsce rekonstrukcja bitwy z Powstania Styczniowego będzie kulminacyjnym punktem obchodów 150. rocznicy powstania na Ziemi Konińskiej. – Na polu pod Ignacewem w gminie Ślesin (pow. koniński) w dniu 9 czerwca 2013 r. bić się będą Polacy i rekonstruktorzy zza wschodniej granicy, którzy potwierdzili swój udział w tym wydarzeniu – mówi Jacek Gradus ze Stowarzyszenia Historyczno-Edukacyjnego im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich.
 
Rekonstrukcji bitwy na taką skalę w naszym regionie jeszcze nie organizowano. Około stu rekonstruktorów, konie, armaty i inne efekty pirotechniczne, 9 czerwca o 17.00, oddadzą nastrój sprzed 150 laty, kiedy w Powstaniu Styczniowym naród polski zapragnął walczyć o wolną Ojczyznę pozostającą wtedy w rękach zaborców. Przebieg zdarzeń, które na swoim obrazie uwiecznił później Juliusz Kossak, odtworzą rekonstruktorzy z Polski i Białorusi.
Trwa nabór do tej rekonstrukcji, bo oprócz chęci, pasjonaci historycznych bitew muszą przygotować mundury i stroje odpowiadające czasom Powstania Styczniowego – tłumaczy Jacek Gradus ze Stowarzyszenia Historyczno-Edukacyjnego im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich.
Rekonstrukcja składać się będzie z kilku części. Pierwszą będzie przegrana pod Ignacewem przez Polaków dowodzonych przez gen. Edmunda Taczanowskiego bitwa z 8 maja 1863 r.
W drugiej części widzowie zobaczą represje jakim poddawano Polaków w czasach zaborów. Finał zwieńczy rekonstrukcja zwycięskiej potyczki, do której doszło w Ignacewie miesiąc później, 9 czerwca, kiedy oddział pułkowników Calliera i Raczkowskiego pokonał wojska rosyjskiego majora Marianowicza.
 
Zanim dojdzie do samej rekonstrukcji, przed południem w Koninie odbędą się wojewódzkie obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego. W Centrum Wykładowo-Dydaktycznym PWSZ w Koninie odbędzie się uroczysta wspólna sesja Rady Miasta Konina i Rady Powiatu Konińskiego. Wezmą w niej udział przedstawiciel kancelarii prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który sprawuje patronat honorowy nad obchodami rocznicy na Ziemi Konińskiej, a także marszałek województwa wielkopolskiego, który przewodniczy Komitetowi Honorowemu Obchodów.
Na scenie wystąpi Janusz Wawrowski, pochodzący z Konina wirtuoz skrzypiec, obecnie wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas uroczystości rozstrzygnięte zostaną także konkursy historyczne związane z Powstaniem Styczniowym, w które włączyły się szkoły z Konina i powiatu konińskiego. Będzie to pierwsza, przedpołudniowa, część obchodów rocznicowych, którą zakończy Msza św. w intencji Ojczyzny.
 
Po południu o 15.00 w Ignacewie przy pomniku powstańczym odbędzie się uroczystość patriotyczno-religijna w udziałem kompanii honorowej Jednostki Wojskowej w Powidzu oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania. Hołd powstańcom oddadzą władze województwa, powiatu i gminy Ślesin, a modlitwę ekumeniczną odmówią wspólnie przedstawiciele kościołów katolickiego, protestanckiego, prawosławnego oraz judaizmu.
 
Finałem całego dnia będzie rekonstrukcja bitwy pod Ignacewem, której początek zaplanowano na godz. 17.00.
 
Program obchodów

Dojazd

Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting