Skocz do zawartości

Czerwiec

Aktualności

Koncerty organowe w licheńskim Sanktuarium

Licheńskie Sanktuarium zaprasza pielgrzymów na "muzyczną ucztę" do bazylki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Koncerty organowe odbywają się każdego dnia w godz. 11.00, 14.00 i 20.00.
 
Koncerty w licheńskiej bazylice to tradycja, która na stałe wpisała się w kalendarz sanktuaryjnych wydarzeń. Każdego roku od czerwca do września studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu przyjeżdżają do Lichenia, aby szlifując swoje manualne umiejętności sprawiać przyjemność pielgrzymom. Jako pierwszy w tym roku występuje Emanuel Bączkowski z Warszawy, doktorant na tamtejszej Akademii Muzycznej, który na koncerty do Lichenia przyjeżdża od 10 lat:
„Przez te lata można zauważyć, że są utwory, które pielgrzymi najbardziej lubią. Myślę, że do tych najciekawszych zaliczają się „Toccata i fuga d-moll”  Jana Sebastiana Bacha, ale ponieważ jest to sanktuarium maryjne, więc nie możemy zapomnieć o „Ave Maria” Franciszka Schuberta”.
 
Jak dodał Emanuel Bączkowski, zdarza się, że wykonywane są utwory na specjalną prośbę pielgrzymów, którzy uczestniczą w koncercie:
„Pielgrzymi czekają na swoje ulubione, wymarzone utwory i przychodzą, czasami nawet w trakcie gry, ci bardziej odważni i proszą o taki czy inny utwór. Nie zdarzyło mi się nigdy, aby nie móc zrealizować prośby pielgrzymów” wyjaśnił organista.
 
Koncerty organowe w licheńskiej bazylice odbywać się będą każdego dnia trzy razy dziennie - o godz. 11.00, 14.00 i 20.00. Licheńskie organy noszą imię bł. Jana Pawła II. Ich budowa trwała cztery lata. Projektantem instrumentu jest prof. Andrzej Chorosiński - były rektor Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Instrument od podstaw wykonała firma „Zych” z Wołomina. Składa się on z pięciu części. Instrument liczy 157 głosów. Składa się z 12 323 piszczałek. Główna część instrumentu, znajdująca się na chórze nad wejściem do świątyni od strony południowej, waży ok. 50 ton. Największa z piszczałek, które postały w Polsce, Portugalii i Holandii, mierzy niemalże 10 metrów. Cześć z nich została odlana z 90-procentowej cyny.
Koncerty organowe w licheńskim Sanktuarium
Organy im. Sługi Bożego Jana Pawła II w licheńskim Sanktuarium
Obraz NMP w ołtarzu głównym licheńskiej Bazyliki
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting