Skocz do zawartości

Czerwiec

Aktualności

59. OKFA – 20-22 czerwca 2013 r.

20 czerwca w Centrum Kultury i Sztuki – Domu Kultury Oskard w Koninie rozpoczął się najstarszy w Polsce festiwal poświęcony kinu spoza głównego nurtu. O najwyższe laury 59. OKFA – Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby, czyli statuetki oraz Grand Prix powalczą autorzy w trzech kategoriach: film amatorski, film niezależny oraz film studencki. Publiczność, goście oraz jurorzy zobaczą 43 polskie produkcje wyłonione ze 152 nadesłanych na tegoroczną edycję. Wśród nich znajdą się najlepsze animacje, dokumenty oraz fabuły. A to nie wszystkie atrakcje tego filmowego święta.
 
OKFA to wielopłaszczyznowy projekt, którego nadrzędnym celem jest promowanie i prezentowanie autorskiej twórczości filmowej. O tym, kto będzie zwycięzcą, czyja wyobraźnia i talent przemówią najintensywniej, zdecyduje Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Majchrzaka – charyzmatycznego aktora, wykładowcy Akademii Teatralnej w Warszawie. Obrazy oceniać będą również: Łukasz Maciejewski - wybitny filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, Paweł Borowski – reżyser, absolwent warszawskiej ASP na kierunkach malarstwo i film animowany, twórca filmu „Zero” wielokrotnie nagradzanego na polskich i zagranicznych festiwalach oraz Stanisław Puls - członek Zarządu Światowej Unii Filmu Niezależnego UNICA.
 
Tradycją OKFA są także omówienia prac konkursowych otwarte dla publiczności. Bogate doświadczenie grona jurorskiego staje się dla filmowców nieocenionym źródłem wiedzy i inspiracji. To czas na dyskusję i twórczą konfrontację.
 
Dla widzów w tegorocznym programie OKFA przewidziano również pokazy specjalne. Czwartkowy wieczór (20 czerwca, godz. 19.00, czwartek) zdominuje tajemnicza historia zatytułowana „W sypialni”, której bohaterką jest blisko 40-letnia Edyta (w rolę wcieliła się Katarzyna Herman, wielokrotnie nagradzana za tę kreację aktorską), która porzuca ustabilizowane życie na Wybrzeżu i ucieka do Warszawy. Umawia się przez Internet z przypadkowymi mężczyznami, podaje im środki nasenne, a następnie spędza noce w ich mieszkaniach. Autorem tej intymnej opowieści jest Tomasz Wasilewski - absolwent Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz łódzkiej PWSFTviT.
 
Na spotkanie z Bodo Koxem barwną postacią filmowego offu, reżyserem, aktorem, scenarzystą, studentem PWSFTviT w Łodzi oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy zapraszamy 21 czerwca o godzinie 19.00 (piątek). Publiczność zobaczy jego spektakularny profesjonalny debiut „Dziewczyna z szafy”, będący niebanalną i utrzymaną w oszczędnym klimacie skandynawskiego kina opowieść o trojgu młodych ludziach w kontekście kryzysu komunikacji w globalnej wiosce. Zagubionych bohaterów połączy jednak specyficzna relacja. Reżyser podejmuje trudne tematy, nie rezygnując jednak z poczucia humoru. Przekonujące kreacje stworzyli aktorzy charakterystyczni: Wojciech Mecwaldowski, Piotr Głowacki, Magdalena Różańska, w pozostałych rolach Eryk Lubos, Magdalena Popławska, Olga Bołądź. Sam Bodo Kox, dotąd twórca niszowy (niektóre z jego poprzednich filmów startowały w konkursie głównym OKFA), opowiadając o trwającej 5 lat pracy nad filmem, wyznaje, że jest to bardzo autorski projekt. O udanym mariażu niezależnego artystycznie kina i wsparcia z publicznych środków (film był współfinansowany przez PISF), pracy nad swoim profesjonalnym debiutem i offowych korzeniach opowie na spotkaniu z widzami po projekcji, które poprowadzi krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.
 
Kolejny pokaz specjalny przygotowany dla festiwalowej publiczności będzie związany z czeskim twórcą Jaroslavem Nyklem i jego filmem animowanym, który od lat 60. jest jego pasją. Konstrukcja jego filmów zawsze była podporządkowana aspektowi dydaktycznemu, ponieważ głównym adresatem jego prac były dzieci. 15 jego filmów startowało w największym Światowym Festiwalu Kina Niezależnego UNICA, z czego 12 wyróżniono najwyższymi medalami. Jaroslav Nykl jest również laureatem 3 głównych nagród na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Golden Knight” na Malcie. Poza rodzinnymi Czechami jego produkcje brały udział w konkursach m.in. w Japonii, USA, na Tajwanie, w Korei, Kanadzie, Bułgarii. Spotkanie z Jaroslavem Nyklem i pokaz jego animacji odbędzie się w 22 czerwca, o godz. 11.30 (sobota).
 
Sobotnie popołudnie (godz. 14.30) należeć będzie do kolejnej gwiazdy polskiego offu Piotra Matwiejczyka – twórcy lub współtwórcy ok. 150 filmów niezależnych. Na OKFA zaprezentowana zostanie najnowsza produkcja „Wyręczony, zaręczony” opowiadająca o parze 30-latków, którzy od 8 lat żyją w nieformalnym związku. On jest zagorzałym przeciwnikiem małżeństwa, ona wpada na szalony pomysł, jak sprawić, by doszło do oświadczyn. Jej facet nie musi o wszystkim wiedzieć… Twórcy wielokrotnie nagradzanej na festiwalach komedii „Kup teraz” po raz kolejny przedstawiają międzyludzkie relacje w krzywym zwierciadle.
 
Po raz kolejny we współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi została przygotowana wystawa plakatów filmowych. W tym roku ekspozycja poświęcona jest prezentacji dorobku Krzysztofa Kieślowskiego – jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców filmowych na świecie („Amator”, „Krótki film o miłości”, „Podwójne życie Weroniki”, „Trzy kolory: Niebieski”). Na wystawę „Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie filmowym” składa się 40 plakatów pochodzących z lat 1976-1994. To imponująca kolekcja z całego świata, którą udało się zgromadzić w jednym miejscu. Oprócz polskich plakatów na wystawie znajdą się m.in. prace hiszpańskie, włoskie, izraelskie, japońskie, koreańskie, duńskie, rosyjskie, czeskie, niemieckie, angielskie czy francuskie. Prezentowane obok siebie stanowią oryginalną mozaikę i prawdziwy rarytas dla widza.
 
Szczegółowy program: www.okfa.ckis.konin.pl
 
Organizatorzy: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Federacja Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce
 
Patronat artystyczny: PWSFTViT w Łodzi
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Współfinansowanie: Państwowy Instytut Sztuki Filmowej, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miejski w Koninie, Powiat Koniński
Partnerzy: Konińska Fundacja Kultury, Muzeum Kinematografii w Łodzi, WBPiCAK w Poznaniu
Sponsorzy: UNIQA, Hotel Wityng, GoldKram – wyrób i sprzedaż biżuterii, Gościniec Stary Koń, hotel „Konin”, drukarnia PRINT TERMINAL, Żak-Smak.
Patronat medialny: miesięcznik Kino, Stopklatka.pl, TVP Poznań, Film&Tv Kamera, Filmowe Południe – portal filmu niezależnego, Radio Merkury, Głos Wielkopolski, Radio Planeta FM, Telewizja Informacyjna Wielkopolska – TV Konin, Przegląd Koniński, LM.pl – portal wielkopolski wschodniej, portal Kulturalny Konin, portal Młodzieżowy Konin, portal regionalny wirtualny Konin.pl, www.tvkonin.pl, portal Konin24info, Kurier Koniński, portal artyści24, portal Info Konin.pl
 
PROGRAM
59. OKFA - CKiS-DK „Oskard”, 20-22 czerwca 2013 r.
 
20 czerwca (czwartek)
 
11.00 – 14.00 - projekcje konkursowe
15.00 – 18.00 – projekcje konkursowe
19.00 – pokaz specjalny filmu Tomasza Wasilewskiego  „W sypialni”
 
21 czerwca (piątek)
 
 9.00 –14.00 – projekcje konkursowe
15.00 –18.00 – projekcje konkursowe
19.00 – pokaz specjalny filmu „Dziewczyna z szafy” i spotkanie z reżyserem Bodo Koxem (prowadzenie: Łukasz Maciejewski)
21.30 – omówienia filmów konkursowych
 
22 czerwca (sobota)
 
11.30 – pokaz specjalny animacji Jaroslava Nykla i spotkanie z reżyserem
14.30 – pokaz specjalny filmu „Wyręczony, zaręczony” i spotkanie z reżyserem Piotrem Matwiejczykiem
20.00 - uroczysta gala filmowców
 
Wstęp wolny
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting