Z XXII sesji Rady Powiatu Konińskiego

O zaawansowaniu prac w drogownictwie, nowych stawkach za usuwanie pojazdów z dróg powiatowych i zawieszonych połączeniach PKS dyskutowali 8 października w Starostwie radni powiatu konińskiego.

Posiedzenie rozpoczęło się od uhonorowania najwyższym odznaczeniem powiatu pracownika Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu Rejonowy Oddział w Koninie. Do grona wyróżnionych tytułem „Zasłużony dla powiatu konińskiego” dołączyła Jadwiga Antecka w uznaniu za wsparcie działalności spółek wodnych z powiatu konińskiego oraz za zaangażowanie i pomoc w trakcie powodzi. W imieniu Zarządu Powiatu wręczenia odznaki dokonała starosta  Małgorzata Waszak.

Dalsza część obrad przebiegała zgodnie z programem sesji. Starosta Koniński przedstawiła sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu i realizacji uchwał Rady w okresie międzysesyjnym, a także podzieliła się z radnymi informacjami o kilku ostatnich wydarzeniach z życia powiatu.
Następnie miejsce przy mównicy zajął Dariusz Andrzejewski, Prezes Zarządu PKS S.A. w Koninie, który otrzymał zaproszenie do udziału w sesji w związku z zainteresowaniem radnych problemami mieszkańców powiatu spowodowanych zawieszeniem ponad 100 kursów konińskiego PKS.
Prezes wyjaśnił, że zawieszenie części połączeń nastąpiło z przyczyn ekonomicznych, a także że ich przywrócenie w dużej mierze zależy od samorządów lokalnych. Jeśli gminy zechcą partycypować w kosztach przewozów, wycofane kursy znów pojawią się na rozkładach jazdy. Dodał również, że zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym samorządy są zobligowane do współuczestniczenia w organizowaniu przewozów na swoim terenie. Zapewnił też, że pomimo ograniczenia połączeń, spółka nie przewiduje redukcji zatrudnienia. Głos w sprawie zabrał również Marek Waszkowiak, zastępca Prezydenta Miasta Konina, który potwierdził, że samorząd miasta może udzielić PKS-owi wsparcia organizacyjnego, natomiast zarówno przepisy, jak i rachunek ekonomiczny nakazują samorządom gminnym partycypowanie w kosztach przewozów na ich terenie.

Radni Powiatu przyjęli informacje:
  • o ilości pojazdów nieodebranych, pozostających na parkingach strzeżonych w powiecie konińskim oraz o zaawansowaniu prac w drogownictwie;
  • uchwalili przyszłoroczne stawki za usuwanie pojazdów z drogi i ich przechowywanie. W porównaniu do opłat obowiązujących obecnie będą wyższe o kilka a nawet kilkanaście procent. Decyzją radnych, w 2013 roku za odholowanie motoroweru właściciel zapłaci – 110 zł, za motocykl - 218 zł, za samochód osobowy - 478 zł, a za ciężarówkę - w zależności od masy pojazdu - od 597 do 1247 zł. Usunięcie pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne kosztować będzie 1518 zł. Koszty za przechowywanie na parkingu strzeżonym, w zależności od rodzaju pojazdu, wyniosą od 17 do 196 zł za dobę. Wzrosną też opłaty w przypadku odstąpienia od wykonania dyspozycji usunięcia pojazdu. Będą się one kształtować na poziomie od 170 do 1300 zł;
  • dokonali zmian w budżecie powiatu na 2012 rok, zadecydowali o ogłoszeniu tekstu jednolitego uchwały w sprawie Statutu Powiatu Konińskiego oraz powierzyli zadanie publiczne powiatu gminie Wierzbinek.