Otwarto nowy obiekt Sądu Rejonowego w Koninie
Po wielu latach pracy w niezwykle trudnych warunkach, Sąd Rejonowy w Koninie rozpoczyna nowy okres w swojej historii. Przenosi się do nowoczesnego obiektu, wybudowanego w ciągu 3 lat za prawie 38 milionów zł.
– Uroczystym przecięciem wstęgi 6 czerwca 2012 r. rozpoczynamy zapis nowych kart historii Sądu Rejonowego w Koninie. Wreszcie doczekaliśmy się dnia, kiedy interesant, który przychodzi do sądu oraz pracujący tu sędziowie i zatrudnieni pracownicy będą mogli mówić o komforcie oraz nowoczesności – mówi Alina Stępień-Milukow, prezes Sądu Rejonowego w Koninie.
Decyzja o nowej lokalizacji Sądu Rejonowego w Koninie była koniecznością. W poprzednim budynku przy ul. Wojska Polskiego 2 bywały takie lata, kiedy ze względu na wysoki stan Warty musiano wynosić najniżej zlokalizowane półki z księgami wieczystymi. Było ciasno i niekomfortowo, a kamienica nie spełniała standardów wymaganych dla tego rodzaju obiektów. Dlatego z wielkim oczekiwaniem wszyscy interesanci sądu, sędziowie i pracownicy sądowi spoglądali na powstającą z każdym miesiącem na konińskim osiedlu Zatorze nowoczesną żelbetonową konstrukcję.
Nowy obiekt został wybudowany i przystosowany do pracy według najnowszych standardów. Przykładem może być Biuro Obsługi Interesanta zlokalizowane na parterze, czy niezależne ciągi komunikacyjne dla sędziów, oskarżonych i świadków. W sądzie jest również niebieski pokój, zwany czasami przyjaznym pokojem przesłuchań. Miejsce to zlokalizowane poza salą rozpraw służyć będzie do przesłuchiwania dzieci. Przy ul. Chopina 28 swoje miejsce ma siedem wydziałów: cywilny, dwa karne, rodzinny i nieletnich, pracy i ubezpieczeń społecznych, gospodarczy oraz ksiąg wieczystych. Budynek pomieści również akta archiwalne (ponad 2,5 km) oraz ponad 1 km ksiąg wieczystych (prawie 88 tysięcy).
Obiekt składa się z czterech brył i ma 3 klatki schodowe ogólnodostępne oraz jedną klatkę wydzieloną dla konwojowanych (zatrzymani dowożeni są do budynku przez wydzielony i odgrodzony podjazd dla konwoju prowadzący do strefy zatrzymanych, zlokalizowany od strony dziedzińca).
Nowoczesne wyposażenie (klimatyzowane archiwum i sale rozpraw, a także windy: towarowa i osobowa z przyciskami w języku Braille’a, systemy nagłośnienia, elektroniczne wokandy) sprawia, że budynek jest najlepszym przykładem zmian w polskim sądownictwie.
Dane techniczne obiektu:
Budynek zlokalizowano na działce o pow. 8 798 m2 .
Powierzchnia użytkowa budynku: 5 617,75 m2
Kubatura budynku wynosi : 27 555,67 m3
Wyposażenie: klimatyzacja – archiwa w piwnicy oraz instalacja schładzania powietrza w 16 salach rozpraw, instalacja sygnalizacji pożaru i oddymiania, instalacja alarmowa i kontroli dostępu – obszar kontrolowany podzielony na niezależne strefy np. specjalnie wydzielona oddzielna strefa sędziowska na II piętrze. Dostęp do danej strefy odbywa się poprzez czytniki kart magnetycznych lub klawiatury numeryczne.
Miejsca parkingowe: 107, w tym 53 na ogrodzonym dziedzińcu.