Skocz do zawartości

Wrzesień

Aktualności

Z lekcji ekologii w parkach krajobrazowych

Edukacja ekologiczna nie musi być nudna. Przekonali się o tym uczestnicy projektu „Dwa parki - jedno spojrzenie”, który w ubiegłą sobotę zrealizowało konińskie Stowarzyszenie Eko-Logiczni.
 
W warsztatach wzięło udział 45 osób zainteresowanych problemami ekologicznymi - uczniów i nauczycieli reprezentujących 13 szkół z powiatu konińskiego.
 
Celem wędrówki po parkach krajobrazowych było poznanie ich osobliwości przyrodniczo-kulturowych a także gospodarki leśnej, która pozwala utrzymać różnorodność biologiczną ekosystemów.
 
Przewodnikami po najciekawszych zakątkach Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia i Powidzkiego Parku Krajobrazowego byli pasjonaci, a zarazem prawdziwi specjaliści w dziedzinie przyrody - dr Marzena Fedorowicz, nauczyciel biologii w Gimnazjum w Budzisławiu Kościelnym oraz Paweł Stopiński, specjalista z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.
 
W programie eko-warsztatów znalazły się m.in. obserwacja urozmaiconej rzeźby terenu, będącej wynikiem działalności lodowca oraz unikatowych gatunków flory i fauny z licznymi gatunkami chronionymi, a także zwiedzanie wież widokowych w Łuszczewie czy łąki z czterema gatunkami storczyków.
 
Zakończeniem tej niecodziennej lekcji biologii był test sprawdzający wiedzę przyrodniczą. Uczestnicy wyprawy wypadli w nim celująco. Pamiątką udziału w projekcie, poza niezapomnianymi wrażeniami, były materiały informacyjne z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz zestawy pocztówek Powidzkiego Parku Krajobrazowego.
 
Pomysłodawcą i inicjatorem akcji edukacyjnej „Dwa parki - jedno spojrzenie” było konińskie Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne „Eko-logiczni” a współorganizatorem i głównym sponsorem - Starostwo Powiatowe w Koninie.

Z lekcji ekologii w parkach krajobrazowych
Z lekcji ekologii w parkach krajobrazowych
Z lekcji ekologii w parkach krajobrazowych
Z lekcji ekologii w parkach krajobrazowych
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting