Skocz do zawartości

Maj

Aktualności

W Świdnicy trwa II Kongres Regionów

W Świdnicy (woj. dolnośląskie) trwa II Kongres Regionów – największe w Polsce spotkanie samorządowców. Wójtowie, burmistrzowie, starostowie, prezydenci i marszałkowie oraz urzędnicy samorządowi (w tym delegacja z powiatu konińskiego) dyskutują m. in. o finansach, ekologii, nowoczesnych technologiach i marketingu miejsc. Głos w samorządowej dyskusji zabrał też prezydent RP Bronisław Komorowski, który w środę rano odwiedził uczestników Kongresu.
 
Powiat koniński reprezentują w tym roku burmistrz Rychwała Stefan Dziamara, wójtowie Ryszard Nawrocki ze Starego Miasta oraz Andrzej Grzeszczak ze Rzgowa, a także Witold Nowak – naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Koninie.
Ideą kongresu jest wymiana doświadczeń pomiędzy samorządowcami różnych szczebli. W tym roku uczestnicy mają do wyboru panele dyskusyjne dotyczące finansów, infrastruktury drogowej, telekomunikacyjnej, ekologii, nowoczesnych technologii, ale również marketingu terytorialnego, kultury i nauki.
Drugi kongres jest się też okazją do dyskusji pomiędzy samorządowcami a twórcami reformy samorządowej prof. Michałem Kuleszą i prof. Jerzym Regulskim o kondycji i perspektywach samorządności. Glos w tej debacie zabrał też prezydent RP Bronisław Komorowski, który odwiedził w środę rano dolnośląską Świdnicę. Prezydent chwalił samorządowców za dokonania w służbie mieszkańcom małych ojczyzn, ale zwrócił też uwagę na zagrożenia jakie stoją przed gminami, powiatami czy województwami. Jego zdaniem może nią być zamykanie się poszczególnych niezależnych od siebie samorządowców różnych szczebli na współpracę. – Władze wielu powiatów nie organizują przestrzeni do współdziałania, a władze wielu gmin nie widzą nieraz potrzeby współdziałania. Konkurencja jest rzeczą słuszną i dobrą, ale trzeba pamiętać, że jest też niestety wiele niechęci do współpracy – mówił prezydent Komorowski.
 
Uczestnicy Kongresu mogą złożyć podpis pod Kartą Świdnicką. Mówi ona o konieczności określenia właściwej roli samorządu terytorialnego w ustroju Państwa.

Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting