Skocz do zawartości

Maj

Aktualności

IV Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr w Licheniu

110 orkiestr, 66 chórów i ponad 5 tysięcy muzyków uczestniczyło w IV Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr, który odbył się 28 maja w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.
 
Od samego rana na terenie licheńskiego sanktuarium można było usłyszeć dźwięk puzonów, bębnów i wielu innych instrumentów muzycznych. A wszystko za sprawą muzyków – amatorów, którzy przybyli na pielgrzymkę do Matki Bożej Licheńskiej.
O godzinie 12:00 muzycy uczestniczyli w Najświętszej Eucharystii, w trakcie której wspólnie wykonali kilkanaście pieśni kościelnych. Znalazły się wśród nich miedzy innymi: „O Maryjo witam Cię”, „Bądźże pozdrowiona”, „Ciebie Boga wysławiamy” czy „Boże coś Polskę”.
O godzinie 15:30 rozpoczęła się próba generalna wszystkich chórów i orkiestr przybyłych na licheńskich zlot, a punktualnie o godzinie 17:00 ks. prof. Kazimierz Szymonik uroczyście rozpoczął wspólne muzykowanie.
Wszystkie zespoły znajdowały się na schodach licheńskiej bazyliki a niecodzienny koncert obserwowało kilka tysięcy osób. Dla pani Danuty było to niezwykłe przeżycie, gdyż nigdy wcześniej nie była świadkiem takiego wydarzenia:
Usłyszeć tyle chórów i orkiestr jednocześnie to coś wspaniałego. Zadziwiające dla mnie jest to, że wszystkimi muzykami z powodzeniem dyryguje jedna osoba. Trudno w to uwierzyć, ale to prawda. Efekt ich pracy jest po prostu wspaniały”.
 
Jak podkreśla pani Leonarda Bogdan, jedna z organizatorek zlotu, chóry i zespoły przybyły do Lichenia z najodleglejszych zakątków naszego kraju by zaprezentować swoje umiejętności i warsztat pracy:
Licheński zlot jest wielkim wydarzeniem muzycznym dla polskiego amatorskiego ruchu śpiewaczego. Daje możliwość zaprezentowania poziomu artystycznego zespołów oraz spotkania się entuzjastów amatorskiego muzykowania.”
 
Nad prawidłowym wykonaniem wszystkich utworów w trakcie koncertu czuwali dyrygenci: Marian Chmielewski oraz Franciszek Suwała. Wśród kilkunastu utworów, które zostały wykonane, znalazły się m. in. Hymny Polski i Watykanu, Apel Jasnogórski, Abba Ojcze. Nie mogło oczywiście zabraknąć ukochanej pieśni Jana Pawła II – Barki.
 
Tegoroczny zlot miał szczególny wymiar, gdyż niecały miesiąc temu przeżywaliśmy beatyfikację Jana Pawła II. W związku z tym wydarzeniem uczestniczy pielgrzymki oddali hołd papieżowi Polakowi, który był wielkim orędownikiem i miłośnikiem amatorskiego ruchu muzycznego.
 
Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr odbył się w licheńskim sanktuarium po raz czwarty. Przełożony licheńskiego domu zakonnego, ks. Wojciech Sokołowski, dziękując wszystkim za tak liczne przybycie, już dzisiaj zaprosił wszystkich uczestników na kolejny zlot.
           
żródło: Robert Adamczyk
Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

IV Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr
IV Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr
IV Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr
IV Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr
IV Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr
IV Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr
IV Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting