Z IV sesji Rady Powiatu Konińskiego

Ponad 94 mln zł mają wynieść dochody. Wydatki będą ok. 6 milionów większe. Tak przedstawia się uchwalony na wczorajszej sesji budżet powiatu konińskiego na 2011r.

Zaproponowana przez Zarząd Powiatu uchwała budżetowa przyjęta została głosami 16 radnych. Przeciwko niej opowiedziało się 7 rajców. Plan finansowy powiatu na 2011r. uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz komisji budżetowej rady.

Tegoroczny budżet powiatu konińskiego zakłada uzyskanie dochodów na poziomie ponad 94 mln 154 tys. zł. Na wydatki, samorząd zamierza przeznaczyć 100 mln 203 tys. zł. Najwięcej – bo ponad 44 mln 320 tys pochłoną  inwestycje, remonty i utrzymanie dróg. Nie zabraknie w nim środków na oświatę – 17 mln. 410 tys. zł oraz prawie 8,5 mln na pomoc społeczną. Będą także kontynuowane przedsięwzięcia, które zostały rozpoczęte w roku ubiegłym.

Budżet na miarę możliwości, służący rozwojowi powiatu i  zapewniający sprawną obsługę mieszkańców – tak ocenił plan finansowy Starosta Koniński Stanisław Bielik. Do najważniejszych tegorocznych zadań zaliczył m.in. realizowaną w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych modernizację drogi powiatowej Golina - Kazimierz Biskupi czy budowę obiektu dydaktycznego Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie. W 2011 r. kontynuowany będzie także program termomodernizacji budynków będących własnością powiatu: stołówki szkoły w Żychlinie oraz Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Na sesji radni podjęli także uchwały w sprawie: Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu na lata 2011-2016 oraz Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Koninie. Zaprzysiężono też nową radną - Andżelikę Chojnacką z Polskiego Stronnictwa Ludowego.  Zastąpiła ona w radzie klubowego kolegę – Stanisława Maciejewskiego, który zrzekł się mandatu w związku z powołaniem na funkcję z-cy burmistrza miasta i gminy Kleczew.

Podczas wczorajszych obrad, głos zabrali także mieszkańcy miejscowości Zarzew z gm. Rzgów. Przyjechali do Starostwa aby prosić władze powiatu o pomoc w rozwiązaniu problemu drogi, która wskutek roztopów stała się nieprzejezdna. Jak zapewnił Starosta Stanisław Bielik, mieszkańcy nie pozostaną sami z tym problemem. Droga nr 3238P w kierunku od Trójki do Grabienic jest drogą o nawierzchni gruntowej. Zgodnie z szacunkowymi obliczeniami, koszt jej budowy wyniósłby od 4 do 4,5 mln. zł. Z uwagi na brak środków w budżecie powiatu, inwestycja nie będzie mogła być zrealizowana w tym roku. Z chwilą jednak poprawienia się warunków atmosferycznych, służby drogowe przeprowadzą prace służące utrzymaniu przejezdności na tym odcinku.

Starosta poinformował, że w związku z wysokim poziomem wód gruntowych i spływie wody z pól, utrudnienia komunikacyjne mogą występować na ok. 57 km dróg powiatowych, które nadal mają nawierzchnię gruntową. Aktualnie, roztopy śniegu i opady deszczu przysparzają najwięcej problemów korzystającym z dróg: nr 3234 Węglewskie  Holendry – Sławsk, nr 3231 Głodowo, 4313 Czarny Bród – Bystrzyca – Biskupice, nr 3190 Zygmuntowo i drogi nr 3188 wiodącej z Łuszczewa do granicy powiatu. Służby drogowe monitorują ich stan na bieżąco, jednak prace na tych odcinkach będą mogły być prowadzone dopiero przy sprzyjających warunkach pogodowych.