Uczczono 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina

Odsłonięcie pomnika Fryderyka Chopina było najważniejszym punktem Regionalnych Obchodów 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w Żychlinie k. Konina. Uroczystość odbyła się w piątek 3 września przed pałacem rodziny Bronikowskich, dziś użytkowanym przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie.

Pomnik autorstwa Marcina Mielczarka - artysty rzeźbiarza z Łodzi przedstawia 19-letniego kompozytora siedzącego przed pałacem Bronikowskich. W tym roku mija dokładnie 181 lat, kiedy to młody Fryderyk Chopin bawił wraz z kompanami w Żychlinie na weselu Melanii Bronikowskiej i Wiktora Kurnatowskiego.
Odsłonięcia rzeźby dokonali wspólnie wojewoda wielkopolski Piotr Florek, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, Małgorzata Błoch-Wiśniewska z Biura Obchodów Chopin 2010, starosta Stanisław Bielik, dyrektor ZSEU w Żychlinie Anna Matczak-Gaj, Ryszard Sławiński - przewodniczący Regionalnego Komitetu Chopin 2010, wójt Starego Miasta Ryszard Nawrocki oraz Jolanta Knapkiewicz ze Stowarzyszenia Przyjaciół Żychlina. Autor rzeźby tuż przed jej odsłonięciem tak tłumaczył zebranym swoją koncepcję: - Postawiłem na materiał. Pomnik Chopina powinien się składać z kilku materiałów. Dlatego oprócz brązu, tego oczywistego materiału potrzebnego do tego, aby odwzorować detale postaci, jest także kamień. Użyłem głazu narzutowego, który jak ten nieforemny talent, dzięki woli ludzkiej, nabiera harmonijnego kształtu. Chopin na tym wszystkim jest jak aria oparta na brzmieniu orkiestry. Mam nadzieję, że ten pomnik zabrzmi tak muzycznie jak pomnikowymi stały się utwory Fryderyka Chopina.
Podczas uroczystości odbyła się również premiera komiksu zatytułowanego "Chopin na weselu w Żychlinie, czyli Fryderyka przygody na mniej poważną nutę", którego autorami są Szymon Adamus (scenariusz) i Paweł Kędzierski (rysunki). Wydawnictwo, któremu patronuje Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, to pomysł Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Koninie.
Niewątpliwą atrakcją dla zebranych była część artystyczna wydarzenia, czyli recytacja "Fortepianu Chopina", wiersza C.K. Norwida, której dokonał znany aktor Szymon Bobrowski oraz koncert duet Patryk Koralewski (fortepian) i Maciej Jezierski (wiolonczela), który po mistrzowsku wykonał nokturn Es-Dur oraz introdukcję i Poloneza C-dur Fryderyka Chopina.
Uroczystości regionalne zwieńczył koncert Karola Radziwonowicza, wirtuoza fortepianu, który odbył się o godzinie 19.00 w Konińskim Domu Kultury.

Uczczono 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina