Podsumowano projekt "Chopin dla mnie i dla Ciebie"

"Muzyka Chopina jest dziwna. Można ją lubić lub nie, ale na pewno trzeba ją znać" - powiedziała jedna z uczestniczek projektu "Chopin dla mnie i dla Ciebie", którego podsumowanie odbyło się we wtorek 28 września w Domu Kultury w Kleczewie.

W przedsięwzięciu realizowanym przez Wydział Promocji i Rozwoju konińskiego Starostwa i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie wzięło udział ponad 100 podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy w powiecie konińskim oraz Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie i Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rychwale.

Przez sześć miesięcy, osoby z różnymi dysfunkcjami fizycznymi i intelektualnymi, czerpiąc inspirację z muzyki Chopina, pracowały nad przygotowaniem artystycznej formy wyrazu twórczości kompozytora.

Na spotkanie podsumowujące projekt, które odbyło się 28 września w Domu Kultury w Kleczewie, niepełnosprawni artyści przygotowali wystawę prac plastycznych, inscenizację teatralną oraz pokaz multimedialny o twórczości Fryderyka Chopina.

Prace zachwycały nie tylko różnorodnością zastosowanych technik, ale także precyzją wykonania oraz interpretacją tematu. Królowały portrety przedstawiające osobę kompozytora. Często powtarzającym się motywem były też miejsca związane z Fryderykiem Chopinem: Żelazowa Wola, Warszawa i Żychlin.

W zorganizowanym podczas spotkania quizie, uczestnicy projektu mieli również okazję pochwalić się swoją wiedzą o życiu i twórczości wielkiego Polaka. Jury w składzie: wicestarosta koniński Małgorzata Waszak, Elżbieta Sroczyńska dyrektor PCPR i Witold Nowak z konińskiego Starostwa, wysoko oceniło przygotowanie podopiecznych, którzy bezbłędnie odpowiedzieli na 30 pytań, w tym także muzycznych. Słowa uznania jury i gromkie brawa publiczności dopełniło wręczenie wszystkim uczestnikom konkursu ufundowanych przez Starostwo upominków.

Wystawę prac zrealizowanych w ramach projektu "Chopin dla mnie i dla Ciebie" będzie można zobaczyć 6 listopada, podczas Gali Powiatu Konińskiego.

Podsumowano projekt