Nowa trasa rowerowa w Wielkopolsce

Bursztynowy Szlak Rowerowy to nowa, wyznakowana trasa dla amatorów dwóch kółek i aktywnej turystyki. Otwarcie szlaku wraz z rajdem rowerowym Rudzica - Ślesin odbędzie się w sobotę 2 października. Powstanie trasy koordynowało Starostwo Powiatowe w Koninie.

Na początku października zakończone zostaną trwające 4 miesiące prace nad budową Bursztynowego Szlaku Rowerowego, wchodzącego w skład Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Na liczącym 200 km odcinku, przebiegającym z południa na północ wschodniej części Wielkopolski, powstało sześć miejsc postojowych oraz osiem tablic informacyjnych.
Zadanie koordynowane przez powiat koniński, współfinansowane było przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, powiaty: kaliski, koniński i ostrzeszowski, gminy: Ślesin, Wierzbinek, Stare Miasto i Sieroszewice, miasto Konin oraz Fundację All for Planet. W realizację zadania włączyły się również się miasto Kalisz, powiat ostrowski, a także gminy, przez które przebiega szlak oraz Nadleśnictwo Konin.

Szlak prowadzi przez ciekawe turystycznie i przyrodniczo tereny wschodniej Wielkopolski. Rozpoczyna się w Sycowie, skąd biegnie na północny wschód - przez Wzgórza Ostrzeszowskie, Kobylą Górę, Ostrzeszów, Mikstat, Ołobok, Kalisz, Russów, Stare Miasto, Konin, Ślesin i dalej rynną jezior ślesińskich do Przewozu.
Nawiązuje on do przebiegu dawnego traktu handlowego, jakim był Szlak Bursztynowy, którym w okresie Imperium Rzymskiego przemieszczały się karawany kupieckie od Adriatyku do Bałtyku (Pula - Gdańsk) w poszukiwaniu bardzo cennego na owe czasy bursztynu.
Bursztynowy Szlak Rowerowy wiedzie przede wszystkim szosami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu, jednak od czasu do czasu trzeba pokonać odcinek drogi gruntowej, polnej lub leśnej. Na szlaku nie ma większych trudności technicznych, stąd też mogą nim podróżować turyści bez względu na rodzaj roweru czy kondycję fizyczną.
Warto podkreślić, że dzięki współpracy z Fundacją All for Planet oznakowanie w południowej części szlaku zostało odnowione, a północnej na nowo opisane.

Z tej okazji oddania szlaku do użytku 2 października odbędzie się rajd 20-kilometrowym odcinkiem "Bursztynowego Szlaku Rowerowego". Zbiórkę rowerzystów wyznaczono na godz. 9.30 w Rudzicy, przy miejscu postojowym na szlaku (teren Nadleśnictwa Konin). Po ok. 20 km rajd zakończy się na przystani w Ślesinie festynem, podczas którego będzie można m.in. sprawdzić siłę swoich mięśni na rowerach wytwarzających prąd przygotowanych przez Fundację "All for Planet". Z kolei koniński oddział PTTK przeprowadzi konkurs na znajomość krajoznawczych walorów Bursztynowego Szlaku. Na wszystkich uczestników Rajdu czekać będzie także ciepły posiłek i wiele niespodzianek.

Nowa trasa rowerowa w Wielkopolsce