Młodzież ze szkół chopinowskich w Wielkopolsce odwiedzi Żychlin

I Zlot Wielkopolskich Szkół imienia Fryderyka Chopina odbędzie się w piątek, 24 września w Żychlinie koło Konina. Spotkanie uczniów w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych, będzie też okazją do rozstrzygnięcia Wielkopolskiego Konkursu Poetyckiego "Fryderyk Chopin w poezji młodych twórców".

Zlot, w którym udział potwierdziło już sześć szkół, rozpocznie się w piątkowe przedpołudnie artystycznymi prezentacjami. Później młodzież odwiedzi kościół ewangelicko-reformowany, gdzie przez 181 laty ślub brali Melania Bronikowska i Wiktor Kurnatowski. Szkolne delegacje złożą też kwiaty pod odsłoniętym 3 września pomnikiem Fryderyka Chopina. Uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych i muzycznych z naszego województwa wezmą również udział w rozstrzygnięciu Wielkopolskiego Konkursu Poetyckiego "Fryderyk Chopin w poezji młodych twórców". W trwającym od marca i organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Koninie konkursie, wzięło udział ponad 50 młodych poetów, którzy nadesłali ponad sto wierszy.

Fryderyk Chopin przez trzy dni gościł Żychlinie koło Konina w 1829 r. Wraz z przyjaciółmi przyjechał tu na wesele w rodzinie Bronikowskich. Obecnie w pałacu, w którym odbywało się wesele, mieści się Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych.