Rozpalone Dusze to Wolontariusze

Elementy Arteterapii, nauka pląsów i zabaw integrujących grupę, zajęcia outdoor- owe, to tylko namiastka tego wszystkiego co wydarzyło się w ostatni weekend kalendarzowej zimy, nieopodal Konina.

Wolontariusze Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ wybrali się na warsztaty pt. "Uczymy się razem bawić" do Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowego "Hutnik" w Mikorzynie. Celem warsztatów było m.in. przedstawienie różnych form organizowania zajęć dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, a także zintegrowanie grupy wolontariuszy w zadaniu specjalnym.

Motywem przewodnim sobotniego dnia było "przyzywanie" wiosny, a zaczęło się to już podczas niekonwencjonalnych zajęć pt. "Maluj, baw się i tańcz" prowadzonych przez Iwonę Tarczewską. Wspólna zaproponowana zabawa polegała na namalowaniu stopami w rytm muzyki na brystolu pełnej barw łąki. Dzięki tak energetycznym zajęciom zostały rozpalone dusze naszych wolontariuszy, którzy do końca dnia byli pełni sił i uśmiechu.

W kolejną część warsztatów wprowadziła nas Joanna Janikowska z Metod Ruchu Rozwijającego, dzięki której poznaliśmy wiele pląsów, zabaw oraz tańców pozwalających dziecku poprzez zabawę nauczyć współpracy w grupie, logicznego myślenia, kreatywności, nazw swojego ciała czy poczucia rytmu.

Po kolejnych pełnych pozytywnej energii zajęciach głodni wrażeń wolontariusze popędzili na stołówkę, aby uzupełnić siły. Zaraz po krótkim odpoczynku dwie zwarte grupy ruszyły do zadania specjalnego, którym okazały się "podchody". Wolontariusze mieli za zadanie zaplanowanie dla siebie nawzajem siedmiu gier terenowych, które doprowadzą ich do wspólnej mety. Podchody okazały się trafione w dziesiątkę, ponieważ wszyscy z pełnym zaangażowaniem oraz okrzykiem przewodnim "Jestem wspaniałym wolontariuszem to rozpala moją duszę" przebrnęli przez interesujące zadania.

Wieczorem po zabawie terenowej przyszedł czas na Bajkoterapię, którą poprowadziła Anita Skowrońska. Wolontariusze zaproszeni zostali do tajemniczego świata Bajki - w wygodnej pozycji z zamkniętymi oczami w przyciemnionym pomieszczeniu, pełnego świeczek, spokojnej melodii pozostali w atmosferze Bajki relaksacyjnyjnej.

Tak optymistycznym akcentem wolontariusze z radością pożegnali ostatni dzień zimy, aby przy wschodzącym słońcu obudzić się w pierwszy wiosenny poranek.

Kolejny dzień warsztatów rozpoczął się zajęciami z Fizjoterapii, które poprowadziła Agnieszka Kaczorowska. Po krótkim wykładzie, wolontariusze mogli przypatrzeć się różnym techniką masażu oraz ćwiczeniom rehabilitacyjnym.

Na zakończenie wolontariusze poznali nową sztukę dekorowania rozmaitych przedmiotów tzw. "Decoupage" - przedstawiła ją Anna Janikowska. Metoda serwetkowa polega na wycinaniu lub porywaniu motywów z zadrukowanego papieru lub serwetek, a następnie umieszczanie ich np. na drewnie. Powstały piękne ozdobione kolorowe prace (wazony, szkatułki), które można obejrzeć w biurze Fundacji.

Na podsumowaniu warsztatów zostały rozdane dyplomy oraz teczki z konspektami zajęć, niezbędne dla wolontariuszy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną.

Wolontariusze Fundacji dziękują za zorganizowane warsztaty, które odbyły się dzięki wpływom z 1% podatku.