IX Powiatowy Finał Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej

W Światowym Dniu Konsumenta, 15 marca, odbędzie się IX Powiatowy Finał Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej pod honorowym patronatem Starosty Konińskiego.

Propagowanie prawa konsumenckiego wśród młodzieży, zachęcanie ich do zdobywania praktycznych umiejętności w tej dziedzinie oraz zwiększanie świadomości w zakresie obrony praw przez rzeczników konsumentów, to główne cele konkursu od 9 lat organizowanego przez konińskie Starostwo. Jest on także zwieńczeniem procesu edukacji konsumenckiej prowadzonej w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu konińskiego.

W tegorocznym powiatowym finale Olimpiady weźmie udział 29 uczniów wyłonionych w eliminacjach przeprowadzonych przez zespoły szkół w Kleczewie, Sompolnie i Żychlinie.

Konkurs rozpocznie się o godzinie 10.00 pisemnym testem ze znajomości podstawowych aktów prawa konsumenckiego. Sześcioro zdobywców największej liczny punktów otrzyma dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostę Konińskiego. Laureaci trzech pierwszych miejsc reprezentować będą powiat koniński w finale wojewódzkim Olimpiady, która odbędzie się 12 kwietnia w Poznaniu.

Badania społeczne pokazują, że świadomość konsumentów stale wzrasta. Zwiększają się także ich oczekiwania i zapotrzebowanie na skuteczną pomoc organizacji konsumenckich. W indywidualnych sporach z przedsiębiorcami, polscy konsumenci mogą liczyć na wsparcie ze strony miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów od 11 lat. Instytucja rzecznika konsumentów pojawiła się bowiem w polskim prawodawstwie dopiero w 1999r.

Z bezpłatnych porad powiatowego rzecznika konsumentów, mieszkańcy powiatu konińskiego mogą skorzystać odwiedzając go osobiście (pokój nr 361 na II piętrze budynku Starostwa), za pośrednictwem poczty elektronicznej (rzecznik@powiat.konin.pl) lub dzwoniąc pod numer 63 240 32 67. Bernadeta Szmytka udziela informacji a także podejmuje interwencje i mediacje z przedsiębiorcami od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 15.30.