400 lat Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie

W roku 2010 Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie obchodzi 400-lecie swojego istnienia. Z tej okazji, 9 marca w zabytkowym pałacu Bronikowskich (obecnie w siedzibie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych) odbyła się sesja popularnonaukowa pt. "Wpływ reformacji na kształtowanie się kultury europejskiej - 400-lecie Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie".

W swoim referacie pt. "Reformacja w Europie wieku XVI-tego; źródła, początki i rozwój", pastor Tomasz Pieczko z Belgii nakreślił sposób w jaki ruch reformacyjny w Europie wpłynął na życie społeczne, religijne i ekonomiczne ludzi.
Drugi z referentów, pt. "Początki reformacji w Polsce oraz jej wpływ na kulturę", Pedro Snoeijer z Niemiec mówił o znaczeniu reformacji w kulturze Polski na przestrzeni wieków.
Z kolei pastor Tadeusz Jelinek administrator parafii Żychlińskiej, naszkicował historię swojej parafii od czasów jej powstania Do dnia dzisiejszego.

Organizatorem sesji byli Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. F. Chopina i Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie.

W konferencji wzięli udział Sekretarz Powiatu Konińskiego Krzysztof Musiał, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Stare Miasto Karol Teodorczyk, duchowni, przedstawiciele kuratorium, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z Konina i dawnego województwa, prezesi Stowarzyszeń z Brudzewa, Koła i Żychlina oraz mieszkańcy Konina i powiatu konińskiego.

Sesję prowadziła Ewa Jóźwiak z redakcji miesięcznika "Jednota" z Warszawy.