Skocz do zawartości

Sierpień

Powiat Koniński podziękował za plony

Przy wspaniałej pogodzie rolnicy powiatu konińskiego podziękowali za tegoroczne plony. Powiatowo-Gminne Święto Plonów odbyło się wczoraj (23 sierpnia) w Wierzbinku.

Liczba wieńców dożynkowych, a także frekwencja mieszkańców powiatu świadczą zarówno o wzrastającym z roku na rok zainteresowaniu najważniejszą imprezą powiatową, jak i potrzebie integracji środowiska wiejskiego.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą Polową odprawianą na placu przy Gminnej Spółdzielni w Wierzbniku. Podczas mszy św. dziękczynnej sprawowanej w intencji rolników powiatu konińskiego poświęcono chleb, wieńce i dary dożynkowe.

Uroczysty, a przy tym niezwykle barwny korowód, z pocztami sztandarowymi i orkiestrą dętą na czele, przeszedł do parku przy Urzędzie Gminy w Wierzbinku, gdzie rozpoczęła się część oficjalna.

W otoczeniu zieleni część oficjalną rozpoczęli Gospodarze tegorocznych Dożynek: Starosta Koniński Stanisław Bielik i Wójt Gminy Wierzbinek Paweł Szczepankiewicz, podziękowali rolnikom za ich zaangażowanie w pracę, życząc jednocześnie zadowolenia ze zbiorów, wytrwałości i siły.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz okolicznościowych wystąpieniach, dopełniono zwyczajowego obrzędu chleba. Starostowie dożynek: Ewa Wojciechowska i Witold Słowiński wręczyli Gospodarzom dorodny bochen chleba, który podzielono pomiędzy uczestników imprezy.

Doniosłym wydarzeniem Święta Plonów w Wierzbinku było ogłoszenie wyników VII edycji Konkursu "Powiatowy Rolnik Roku" i uhonorowanie jego laureatów.
Z rąk Starosty Konińskiego Stanisława Bielika oraz Przewodniczącego Rady Powiatu, Andrzeja Nowaka akty nominacji odebrało 11 gospodarzy:

Elżbieta i Jacek Kąkolewscy z Borek, gm. Kramsk,
Anna Kopczyńska z Goliny,
Małgorzata i Tomasz Kwiecińscy z Liśćca Wielkiego, gm. Stare Miasto,
Iwona i Marek Kwiecińscy z Józefowa, gm. Kleczew,
Grażyna i Ryszard Lazarek z Izabelina, gm. Kramsk,
Agnieszka i Piotr Michalscy z Tomisławic, gm. Wierzbinek,
Dorota i Piotr Mizerni z miejscowości Nowy Czarnków II, gm. Kramsk,
Maria i Karol Piątkowscy z miejscowości Dąbrowy, gm. Sompolno,
Maria i Tadeusz Rybarczykowie z Lisewa gm. Skulsk,
Magdalena i Sławomir Wieczorek ze Rzgowa II, gm. Rzgów,
Agnieszka i Mariusz Zwolscy z Czartowa, gm. Skulsk.

Tytułem "Powiatowy Rolnik Roku 2009" wyróżniono:

- Małgorzatę i Tomasza Kwiecińskich gm. Stare Miasto,
- Agnieszkę i Piotra Michalskich gm. Wierzbinek,
- Dorotę i Piotra Mizernych gm. Kramsk,
- Marię i Karola Piątkowskich gm. Sompolno,
- Magdalenę i Sławomira Wieczorków gm. Rzgów.

Laureaci Konkursu otrzymali pamiątkowe statuetki z drewna autorstwa Dawida Wędziarza oraz nagrody ufundowane przez przedstawicieli konińskich instytucji i lokalnego biznesu.

Na dożynkowej scenie wręczone zostały także nagrody dla czytelników biorących udział w - realizowanym wspólnie przez konińskie Starostwo i tygodnik "Życie Konina"- konkursie "Cuda powiatu konińskiego". Posiadaczami szczęśliwych kuponów okazali się być: Irena Piotrowska, Katarzyna Karkowska, Kazimierz Michalczak.

Prawdziwą ozdobą Święta Plonów były tradycyjne wieńce dożynkowe. Oceniająca je Komisja Konkursowa uznała, że najpiękniejsze i najbardziej okazałe wieńce przygotowali: Koło Gospodyń Wiejskich z Julii (gm. Ślesin), sołectwo Popielewo I (gm. Skulsk) oraz przedstawiciele Osieczy I (gm. Rzgów).

O niepowtarzalną atmosferę podczas festynu zadbali: Zespół "Zaryń", "Kramsk" "Kalina" oraz grupa wokalna z Sadlna. Uroczystości uświetniły także występy orkiestr dętych: OSP Wierzbinek i "Quantum" z Rychwała, a także Teatru Obrzędowego z Babiaka i grupy "Feniks" z Gosławic. Miłym akcentem kulturalnym była też sentymentalna wystawa fotograficzna autorstwa Ryszarda Fórmanka, poświęcona konińskiej wsi oraz prezentacja rzemiosła ludowego.

Powiatowo- Gminne Dożynki zakończyła zabawa ludowa.

Powiat Koniński podziękował za plony
Powiat Koniński podziękował za plony
Powiat Koniński podziękował za plony
Powiat Koniński podziękował za plony
Powiat Koniński podziękował za plony
Powiat Koniński podziękował za plony
Powiat Koniński podziękował za plony
Powiat Koniński podziękował za plony
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting