Powiat Koniński podziękował za plony
Liczba wieńców dożynkowych, a także frekwencja mieszkańców powiatu świadczą zarówno o wzrastającym z roku na rok zainteresowaniu najważniejszą imprezą powiatową, jak i potrzebie integracji środowiska wiejskiego.
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą Polową odprawianą na placu przy Gminnej Spółdzielni w Wierzbniku. Podczas mszy św. dziękczynnej sprawowanej w intencji rolników powiatu konińskiego poświęcono chleb, wieńce i dary dożynkowe.
Uroczysty, a przy tym niezwykle barwny korowód, z pocztami sztandarowymi i orkiestrą dętą na czele, przeszedł do parku przy Urzędzie Gminy w Wierzbinku, gdzie rozpoczęła się część oficjalna.
W otoczeniu zieleni część oficjalną rozpoczęli Gospodarze tegorocznych Dożynek: Starosta Koniński Stanisław Bielik i Wójt Gminy Wierzbinek Paweł Szczepankiewicz, podziękowali rolnikom za ich zaangażowanie w pracę, życząc jednocześnie zadowolenia ze zbiorów, wytrwałości i siły.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz okolicznościowych wystąpieniach, dopełniono zwyczajowego obrzędu chleba. Starostowie dożynek: Ewa Wojciechowska i Witold Słowiński wręczyli Gospodarzom dorodny bochen chleba, który podzielono pomiędzy uczestników imprezy.
Doniosłym wydarzeniem Święta Plonów w Wierzbinku było ogłoszenie wyników VII edycji Konkursu "Powiatowy Rolnik Roku" i uhonorowanie jego laureatów.
Z rąk Starosty Konińskiego Stanisława Bielika oraz Przewodniczącego Rady Powiatu, Andrzeja Nowaka akty nominacji odebrało 11 gospodarzy:
Elżbieta i Jacek Kąkolewscy z Borek, gm. Kramsk,
Anna Kopczyńska z Goliny,
Małgorzata i Tomasz Kwiecińscy z Liśćca Wielkiego, gm. Stare Miasto,
Iwona i Marek Kwiecińscy z Józefowa, gm. Kleczew,
Grażyna i Ryszard Lazarek z Izabelina, gm. Kramsk,
Agnieszka i Piotr Michalscy z Tomisławic, gm. Wierzbinek,
Dorota i Piotr Mizerni z miejscowości Nowy Czarnków II, gm. Kramsk,
Maria i Karol Piątkowscy z miejscowości Dąbrowy, gm. Sompolno,
Maria i Tadeusz Rybarczykowie z Lisewa gm. Skulsk,
Magdalena i Sławomir Wieczorek ze Rzgowa II, gm. Rzgów,
Agnieszka i Mariusz Zwolscy z Czartowa, gm. Skulsk.
Tytułem "Powiatowy Rolnik Roku 2009" wyróżniono:
- Małgorzatę i Tomasza Kwiecińskich gm. Stare Miasto,
- Agnieszkę i Piotra Michalskich gm. Wierzbinek,
- Dorotę i Piotra Mizernych gm. Kramsk,
- Marię i Karola Piątkowskich gm. Sompolno,
- Magdalenę i Sławomira Wieczorków gm. Rzgów.
Laureaci Konkursu otrzymali pamiątkowe statuetki z drewna autorstwa Dawida Wędziarza oraz nagrody ufundowane przez przedstawicieli konińskich instytucji i lokalnego biznesu.
Na dożynkowej scenie wręczone zostały także nagrody dla czytelników biorących udział w - realizowanym wspólnie przez konińskie Starostwo i tygodnik "Życie Konina"- konkursie "Cuda powiatu konińskiego". Posiadaczami szczęśliwych kuponów okazali się być: Irena Piotrowska, Katarzyna Karkowska, Kazimierz Michalczak.
Prawdziwą ozdobą Święta Plonów były tradycyjne wieńce dożynkowe. Oceniająca je Komisja Konkursowa uznała, że najpiękniejsze i najbardziej okazałe wieńce przygotowali: Koło Gospodyń Wiejskich z Julii (gm. Ślesin), sołectwo Popielewo I (gm. Skulsk) oraz przedstawiciele Osieczy I (gm. Rzgów).
O niepowtarzalną atmosferę podczas festynu zadbali: Zespół "Zaryń", "Kramsk" "Kalina" oraz grupa wokalna z Sadlna. Uroczystości uświetniły także występy orkiestr dętych: OSP Wierzbinek i "Quantum" z Rychwała, a także Teatru Obrzędowego z Babiaka i grupy "Feniks" z Gosławic. Miłym akcentem kulturalnym była też sentymentalna wystawa fotograficzna autorstwa Ryszarda Fórmanka, poświęcona konińskiej wsi oraz prezentacja rzemiosła ludowego.
Powiatowo- Gminne Dożynki zakończyła zabawa ludowa.