VI Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny "Chopinowskie Interpretacje Młodych"

"Chopin pod strzechy? Dlaczego nie? Ale jak?" to tytuł seminarium, które poprzedzi tegoroczny VI Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny. Do udziału w seminarium, które odbędzie się 19 i 20 listopada w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. F. Chopina w Żychlinie zaproszono przedstawicieli szkół noszących imię największego polskiego kompozytora, działaczy Towarzystwa im. Fryderyka Chopina oraz przedstawicieli samorządowych instytucji i placówek kultury.

Zanim na dobre goście seminarium rozpoczną dysputy o Fryderyku Chopinie, o 10.30 wezmą udział w uroczystym otwarciu wyremontowanej Sali Balowej Pałacu Bronikowskich w Żychlinie. Pół godziny później będzie można wysłuchać referatów prelegentów m.in. z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina oraz Narodowego Centrum Kultury. W czwartkowy wieczór o 19.00 w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Koninie dla uczestników seminarium oraz miłośników muzyki Chopina wystąpi z recitalem prof. Wojciech Świtała, z Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W programie drugiego dnia seminarium znalazł się referat prof. dr. hab. Kazimierza Gierżoda pt. "Wojenne losy serca Chopina".
W piątkowe popołudnie o 17.00 w konińskiej Szkole Muzycznej rozpoczną się przesłuchania VI Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego "Chopinowskie Interpretacje Młodych". W sesji piątkowej wystąpią: Joanna Różewska (Warszawa), Krzysztof Książek (Kraków), Zofia Zbroja (Wrocław). Z kolei w sobotę zaprezentują się: Hortensja Dąbek (Kraków), Aleksandra Świgut (Warszawa) oraz Paweł Wakarecy (Bydgoszcz). Artystyczne umiejętności wykonawców oceniać będzie Komisja w składzie: prof. prof. Waldemar Andrzejewski, Wojciech Świtała i Marek Dyżewski.
W sobotę (21 listopada) organizatorzy zapraszają ponownie do Sali Balowej Pałacu Bronikowskich w Żychlinie na wieczór finałowy "Chopin w blasku świec", podczas którego ogłoszone zostaną wyniki Festiwalu oraz będzie można posłuchać minirecitali uczestników festiwalu. Nie zabraknie też smacznych żychlińskich pączków.

VI Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny odbędzie się dzięki wsparciu: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Zarządu Głównego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Urzędu Miejskiego w Koninie, Starostwa Powiatowego w Koninie, Gminy Stare Miasto, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie k. Konina, Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Koninie oraz Konińskiej Fundacji Kultury.
Organizatorzy, czyli Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Żychlinie, serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców do udziału w tegorocznych Interpretacjach.