Rozstrzygnięto IX finał Powiatowego Konkursu Ochrony Środowiska

Sylwia Jąkalska i Magdalena Raćkoś zostały laureatkami tegorocznej edycji Powiatowego Konkursu Ochrony Środowiska.

W IX finale Powiatowego Konkursu Ochrony Środowiska, który odbył się 28 listopada w Starostwie, wiedzę z dziedziny ekologii zaprezentowało 17 uczniów z 17 gimnazjów
oraz 9 uczniów z trzech szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy sobotniego finału wyłonieni zostali podczas szkolnego etapu konkursu, w którym wzięło udział 283 uczniów.

Trwające pięć godzin zmagania konkursowe obejmowały część: pisemną i ustną.
Finaliści oceniani byli przez jury, w składzie: Krystyna Szajkowska-Podlasińska z Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Czesław Smorowski - Przewodniczący Związku Międzygminnego "Koniński Region Komunalny" oraz pracownicy konińskiego Starostwa: Bożena Frankowska - po Naczelnika Wydziału Ochrony Gruntów Rolnych, Rolnictwa i Leśnictwa, Halina Dąbrowska - Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.

Jury zakwalifikowało do ustnego etapu Konkursu 6 osób. Zmagania uczestników ścisłego finału obserwowali także zaproszeni goście: starosta Stanisław Bielik, wicestarosta Małgorzata Waszak, Zenon Paszek - członek Zarządu Powiatu Konińskiego oraz Grzegorz Dutkiewicz Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy w Koninie.

Podczas obrad jury, uczestnicy konkursu wysłuchali ciekawych wykładów: Władysława Poprawskiego na temat "Pszczoła jako owad pożyteczny dla rolników i konsumentów"
oraz Szymona Czerwińskiego pt. "Chrząszcze jakich nie znacie".

Według jury Konkursu, wśród gimnazjalistów największą wiedzą z dziedziny ekologii wykazali się: Sylwia Jąkalska z Gimnazjum w Ślesinie, która zajęła pierwsze miejsce zdobywając 25 punktów oraz Mateusz Jacolik z Gimnazjum w Krzymowie (20 pkt) i Bartosz Rosadziński z Gimnazjum w Wilczynie (18 pkt).

Z kolei, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, najwyżej oceniona została Magdalena Raćkoś z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie (Liceum Ogólnokształcące) zdobywając 25 punktów oraz Magdalena Sosnowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie (Liceum Ogólnokształcące) - 17 pkt. Trzecie miejsce w tej kategorii wiekowej przypadło Sandrze Sikorskiej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie (Liceum Ogólnokształcące) - 14 pkt.

Wszystkim laureatom Finału IX Powiatowego Konkursu Ochrony Środowiska atrakcyjne nagrody - dyktafony, odtwarzacze MP4 oraz akcesoria komputerowe - wręczył starosta Stanisław Bielik.

Sponsorem odtwarzaczy multimedialnych MP4 dla zdobywców II miejsca w obydwu kategoriach wiekowych była Państwowa Inspekcja Pracy Oddział Konin. Wszyscy uczestnicy ścisłego finału otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Koła Wędkarskie w Kleczewie i Koło Wędkarskie przy Elektrowni Pątnów.

Za wkład pracy włożony w przygotowanie finalistów, drobnymi upominkami obdarowani zostali także nauczyciele.

Rozstrzygnięto IX finał Powiatowego Konkursu Ochrony Środowiska