Kolejny sukces ekologiczny konińskiego Starostwa

Po sukcesach w konkursach ekologicznych, tj. dwukrotnym zdobyciu tytułu Promotora Ekologii oraz Mecenasa Polskiej Ekologii, a także Powiatu Przyjaznego Środowisku, tym razem powiat koniński otrzymał wyróżnienie w konkursie Lider Polskiej Ekologii.

Konkurs Lider Polskiej Ekologii, pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej organizowany jest przez Ministra Środowiska od 1996 roku. Jego celem jest uhonorowanie tych wszystkich, którzy przyczyniając się do zachowania i poprawy stanu środowiska naszego kraju, podwyższają jakość życia jego mieszkańców. W ten sposób wyróżniane są zarówno najlepsze firmy, jak i samorządy zaangażowane w realizację zrównoważonego rozwoju.

Do tegorocznej edycji Lidera Polskiej Ekologii przystąpiło 94 podmioty. Dokonując oceny nadesłanych wniosków, Rada Programowa Konkursu zatwierdziła 29, w tym także wniosek pt. "Kompleksowe działania powiatu konińskiego z zakresu ochrony środowiska".

Siedmioosobowa Komisja Konkursowa, która w lipcu br. odwiedziła nasz powiat, dokonała oceny realizowanych przez samorząd zadań proekologicznych. Kontroli poddane zostały głównie obiekty, w których w ostatnim czasie przeprowadzono inwestycje służące ochronie środowiska, m.in.: siedziba konińskiego Starostwa, zbiornik na Honoratce, Dom Pomocy Społecznej w Ślesinie, Zespół Szkół Ekonomiczno - Usługowych w Żychlinie, Ogród Przyrodniczo - Edukacyjny przy Parafii Ewangelicko - Reformowanej w Żychlinie, zbiornik na Powie, Gimnazjum w Rzgowie oraz Ośrodek Edukacji Leśnej w Grodźcu.

Zastosowane w wizytowanych obiektach rozwiązania zyskały wysoką ocenę Kapituły Konkursu. Wizytujący byli pod dużym wrażeniem dorobku powiatu w zakresie ochrony środowiska, zwłaszcza skali przeprowadzonych prac termomodernizacyjnych w budynkach będących własnością powiatu, a także szeroko zakrojonej działalności na rzecz edukacji ekologicznej mieszkańców.

Wczoraj, 9 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyła się gala konkursu, podczas której prestiżowe wyróżnienie z rąk Ministra Środowiska Macieja Nowickiego odebrali: Starosta Koniński Stanisław Bielik i Halina Chodkiewicz, Inspektor w Wydziale Ochrony Środowiska. Uroczystość uświetnił występ znanego pianisty - Waldemara Malickiego.

Kolejny sukces ekologiczny konińskiego Starostwa