Skocz do zawartości

Październik

Konińskie Starostwo zaprasza do wzięcia udziału w szkoleniach kandydatów na rodziny zastępcze

Starostwo Powiatowe w Koninie zaprasza kolejne rodziny z powiatu i miasta Konina, które chciałyby podjąć współpracę z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie w zakresie pełnienia zadań rodzin zastępczych niespokrewnionych i wziąć udział w szkoleniach przygotowawczych.
 
Szkolenie organizowane przez PCPR w Koninie obejmuje cykl spotkań trwających około trzech miesięcy, w ramach których realizowana jest obszerna tematyka przygotowująca do pełnienia roli rodziców zastępczych, pomagająca rozwinąć szczególną wiedzę i umiejętności, które są ważne przy sprawowaniu opieki zastępczej nad dziećmi.
 
Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Mogą z niego skorzystać zarówno małżeństwa, jak i osoby samotne. Szkolenie kończy się wydaniem zaświadczenia o jego ukończeniu i certyfikatu upoważniającego do podjęcia opieki nad dzieckiem - po uzyskaniu pozytywnej kwalifikacji z Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Koninie.
 
Warto przypomnieć, że celem tworzenia rodziny zastępczej jest zapewnienie dziecku opieki z powodu wystąpienia w ich rodzinie naturalnej różnego rodzaju sytuacji kryzysowych. Rodziny zastępcze dążą w swym działaniu do tego, by dziecko mogło wrócić do rodziny naturalnej wzmocnione i wyposażone m.in. w umiejętności tworzenia trwałych związków emocjonalnych.
 
Sprawowanie opieki zastępczej nie powoduje powstania więzi rodzinno-prawnej pomiędzy opiekunami a dzieckiem. Oznacza to, że stan cywilny dziecka nie ulega zmianie, dziecko nie przyjmuje nazwiska opiekunów a rodzina zastępcza nie przyjmuje pełni władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, nie powstają też obowiązki i uprawnienia alimentacyjne czy dotyczące dziedziczenia.
 
Starostwo Powiatowe w Koninie zaprasza wszystkich zainteresowanych przygotowaniem do pełnienia roli rodziców zastępczych do skontaktowania się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie ( III piętro budynku, będącego siedzibą Starostwa, przy ul. Aleje 1-go Maja 9).
 
Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30 oraz telefonicznie: pod numerem: 063 2430307 lub 063 2430306.

Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting