Z pobytu w partnerskiej Estonii

9 kwietnia br. z oficjalnej wizyty w Estonii wróciła delegacja powiatu konińskiego w składzie: wicestarosta koniński Małgorzata Waszak, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rychwale Renata Szczepaniak oraz pracownik Ośrodka Urszula Michalak.

Kilkudniowy pobyt w partnerskim regionie Lääne Viru odbył się na płaszczyźnie współpracy oświatowej szczególnie w zakresie edukacji specjalnej. Delegacja z powiatu konińskiego zapoznała się ze strukturą i zasadami działania szkolnictwa specjalnego w Estonii a także organizacją pracy dydaktyczno-wychowawczej w placówkach dla dzieci i młodzieży z różnym rodzajem niepełnosprawności.

Podczas wizyty przedstawiciele naszego samorządu odwiedzili m.in. prywatną szkołę specjalną oraz centrum opieki społecznej i centrum młodzieży w Rakvere i Porkuni, gdzie spotkali się z pracującymi tam nauczycielami i pedagogami. Spotkania z przedstawicielami estońskich instytucji stały się okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń w obszarze specjalnej pomocy oraz metod edukacji stosowanymi zarówno w regionie Lääne Viru jak i Powiecie Konińskim.

Wyjazd do Republiki Estońskiej zaowocował nawiązaniem współpracy ośrodka w Porkuni ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Rychwale w zakresie realizacji wspólnych projektów. Szkoła wzbudziła zainteresowanie delegatów niebanalną architekturą oraz położeniem w malowniczym otoczeniu.

Samorządowcy odwiedzili także gimnazjum i szkołę zawodową w Vaike-Maarj, szkołę podstawowej w Someru, zwiedzili Park Narodowy w Lahemaa oraz wzięli udział w koncercie barokowym w Muzeum Limestone.