Powiat widziany oczami artystów

27 maja br. rozpoczął się IX Ogólnopolski Plener Malarski w Ślesinie - jedno z największych wydarzeń kulturalnych powiatu konińskiego.

W ramach promocji kultury oraz piękna Ziemi Konińskiej, od 9 lat Starostwo Powiatowe w Koninie kontynuuje tradycję spotkań artystów malarzy przybywających w nasze okolice z całej Polski. Nad tegorocznym Plenerem, honorowy patronat objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Od 27 maja do 6 czerwca br. powiat koniński gościć będzie 16 artystów: Dorotę Falkowską-Adamiec, Edytę Rutkowską, Krystynę Jasińską, Ryszarda Rogalę, Jana Grabskiego, Mariana Danielewicza, Annę Ksykiewicz, Cecylię Szerszeń, Michała Candera, Czesława Romanowskiego, Zenona Korytowskiego, Dorotę Waligórę, Danutę Drzewiecką, Henryka Drzewieckiego i Dimitrowa Giotto. Tradycyjnie, zaproszonych pejzażystów wspierał będzie Komisarz Artystyczny Pleneru,Jerzy Gnatowski.

Gościem specjalnym tegorocznego Pleneru jest Zenon Żyburtowicz, znany i ceniony artysta fotografik, autor albumów fotograficznych: "Stara baśń Portret filmu Kiedy Słońce było Bogiem", "Urok lat minionych", "Najpiękniejsze dwory polskie" czy " Pałace polskie", reporter współpracujący z takimi tytułami jak: "Polityka", "Kobieta i życie", "Pani", "Schweizer Illustrierte", "Die Welt" i wiedeński" "Die Ganze Woche".

Zgodnie z regulaminem imprezy, każdy z artystów przekaże na rzecz Starostwa jeden z obrazów powstałych podczas Pleneru. Po raz pierwszy, efekty wizyty pejzażystów w Ślesinie zaprezentowane zostaną podczas spotkania z dziennikarzami 4 czerwca w Wąsoszach, a następnie na wernisażu poplenerowym, który odbędzie się w grudniu br., podczas Jubileuszowej Gali Powiatu Konińskiego.