Podsumowano IX Ogólnopolski Plener Malarski w Ślesinie

4 czerwca br., w Ośrodku Szkoleniowym w Wąsoszach, odbyła się konferencja prasowa Starostwa Powiatowego w Koninie z udziałem: wicestarosty konińskiego Małgorzaty Waszak oraz artystów-malarzy uczestniczących w IX Ogólnopolskim Plenerze Malarskim w Ślesinie.

Konferencja w całości poświęcona była aktualnie realizowanym przez Starostwo przedsięwzięciom kulturalnym, służącym jednocześnie promocji Powiatu Konińskiego. Ogólnopolski Plener Malarski oraz Wielkie Ruszenie Gmin Powiatu Konińskiego, to wydarzenia które na stałe wpisały się w kalendarz imprez powiatu.

Podsumowania IX spotkania malarzy na Ziemi Konińskiej dokonali: wicestarosta Małgorzata Waszak i Komisarz Artystyczny Pleneru Jerzy Gnatowski.

W imieniu gospodarzy Pleneru, wicestarosta podziękowała artystom, którzy przez 10 dni, zwiedzając najbardziej malownicze zakątki powiatu, uwiecznili je na płótnach i przekazali Starostwu, wzbogacając Powiatową Galerię Malarstwa. Małgorzata Waszak podkreśliła znaczenie tych spotkań, zarówno dla promocji malarstwa wśród lokalnej społeczności, jak i zmiany wizerunku powiatu konińskiego, kojarzonego do niedawna z przemysłowymi bryłami elektrowni i ogromnymi wyrobiskami węgla brunatnego. Dzieła poplenerowe oddają bowiem prawdziwe piękno Ziemi Konińskiej i są najlepszym świadectwem przemian jakie nastąpiły w ciągu ostatnich lat w krajobrazie Regionu. Z kolei, malarze wyrazili swoje uznanie dla działań samorządu powiatu konińskiego na rzecz propagowania kultury. Podziękowali za gościnę oraz stworzenie im przychylnej atmosfery i klimatu do twórczej pracy. Artyści byli pod wrażeniem walorów przyrodniczo – krajobrazowych powiatu, zwłaszcza w kontekście współistnienia przemysłu w harmonii i równowadze z naturą.

Drugim tematem konferencji w Wąsoszach były przygotowania do IX Wielkiego Ruszenia Gmin Powiatu Konińskiego, które w tym roku odbędzie się 22 czerwca w Grodźcu. Wicestarosta Małgorzata Waszak przybliżyła program imprezy oraz zaprosiła wszystkich obecnych na spotkaniu do wzięcia w niej udziału. Tegoroczna integracja mieszkańców gmin przebiegać będzie pod hasłem „Cywilizacja bliżej natury”.

Miłym akcentem na zakończenie spotkania było wspólne oglądanie efektów tegorocznej pracy artystów podczas specjalnie przygotowanej dla dziennikarzy mini wystawy poplenerowej.