Noc Świętojańska w Powiecie Konińskim

W nawiązaniu do wielowiekowych tradycji słowiańskich Samorząd Powiatu Konińskiego wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Skulsku organizują Noc Kupały.

Święto wypełnione magią i niepowtarzalną atmosferą zwane również Nocą Świętojańską mieszkańcy powiatu obchodzić będą już w najbliższy piątek, 20 czerwca w Mielnicy Starej nad brzegiem owianego wieloma legendami jeziora Gopło.

Nawiązujące do tradycji dawnych Słowian obrzędy szukania kwiatu paproci, puszczania na wodę wianków świętojańskich, czy też rytuał palenia ognia i śpiewy miłosnych piosenek będą kontynuowane podczas powiatowych obchodów Nocy Świętojańskiej.

Dziś noc świętojańska to tylko zabawa, warto jednak pamiętać o początkach tego święta i jego znaczeniu dla naszych praprzodków. W kulturze narodów nic bowiem nie dzieje się bez przyczyny i nie pojawia się znikąd. Każde święto, obyczaj, obrządek jest ważnym społecznie zabytkiem kultury.

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w magicznej Nocy Kupały, która rozpocznie się o godzinie 16.00 nad brzegiem jeziora Gopło. Atrakcyjny program imprezy i moc niespodzianek gwarantują naprawdę dobrą zabawę.