Kontaktów zagranicznych ciąg dalszy

Ostatnie dwa miesiące dla samorządu powiatowego, to okres wzmożonych kontaktów zagranicznych. Po wizycie w powiecie konińskim delegacji samorządowców z Ilm Kreis oraz działaczy kultury z Estonii, realizowane są kolejne przedsięwzięcia z udziałem powiatów partnerskich.

Od 27 maja, w miejscowości Głuchowcy na Ukrainie przebywa 16-osobowa grupa dzieci z Zespołu Tanecznego „Uśmiech” z Liśćca Wielkiego. Udział ludowego zespołu dziecięcego w warsztatach tanecznych na Ukrainie został zaplanowany w protokole do porozumienia pomiędzy rejonem kozjatyńskim a powiatem konińskim w sprawie wspólnych przedsięwzięć na rok 2008.

Oprócz udziału w codziennych zajęciach tanecznych, uczestnicy warsztatów odwiedzą min.: Muzeum M. Gruszewskiego we wsi Sestrenowka i Muzeum Chleba we wsi Biełopolie oraz zwiedzą Berdyczów, miasto będące największym skupiskiem Polaków na Ukrainie. W ostatnim dniu pobytu, Zespół „Uśmiech” zaprezentuje się podczas Festiwalu Ludowych Zespołów Tanecznych w Głuchowcach.

Z kolei, 29 maja br. - na zaproszenie Burmistrza gminy Langewiesen Horsta Brandta - do powiatu Ilm wyjechała 7-osobowa delegacja w składzie: Starosta Koniński Stanisław Bielik, Burmistrz Rychwała Jan Bartczak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Rychwale Roman Drewniacki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Ślesinie Jerzy Maciejewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kleczewie Maciej Trzewiczyński oraz z-ca Burmistrza Ślesina Władysław Kocaj i z-ca Burmistrza Kleczewa Stanisław Maciejewski.

Głównym celem wizyty w Turyngii jest uczestnictwo naszych samorządowców w spotkaniu pn. „Langewiesen wita gości z Europy”, w którym swój udział potwierdzili także partnerzy Langewiesen z Francji i Niemiec. W ramach tego przedsięwzięcia, jego uczestnicy wezmą udział w debacie na temat „Wpływ członkowstwa w Unii Europejskiej na rozwój regionów” oraz w warsztatach poświęconych „Budowie mostu ICE jako części europejskiej sieci szynowej”, „Europejskiej ochronie gatunków i biotopów”, „Systemowi opieki nad dziećmi”, „ Kierunkom rozwoju gospodarki w krajach europejskich”.

Program 4 - dniowego spotkania przewiduje także zwiedzanie rezerwatu biosferycznego „Vessertal“, muzeum kopalnianego „Volle Rose“, obszaru przemysłowego w Langewiesen a także wizytę w Europejskim Gimnazjum Am Lindenberg w Ilmenu i przedszkolu w Langewiesen. W ramach poznawania kultury Regionu, goście wezmą udział w wieczorze muzycznym i Koncercie Policyjnego Korpusu Muzycznego Turyngii. Kolejną atrakcją przygotowaną dla uczestników europejskiego spotkania będzie współzawodnictwo podczas turnieju „Boule” pod hasłem „Sport łączy”.

Przedsięwzięcie pn. „Langewiesen wita gości z Europy jest współfinansowane przez Komisję Europejską, Generalną Dyrekcję ds. Kształcenia i Kultury.