Skocz do zawartości

Czerwiec

Adrian Szmajdziński finalistą Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

12 czerwca, w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie odbył się finał XV Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym.
 
Inicjatorem i głównym organizatorem Konkursu jest Towarzystwo Samorządowe z Konina a współorganizatorem - od ubiegłego roku - Starostwo Powiatowe w Koninie. Nad tegoroczną, jubileuszową edycją Konkursu, honorowy patronat objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
 
Celem Konkursu – skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych z terenu całej Wielkopolski - jest przybliżenie młodzieży idei samorządności (przez pryzmat samorządu terytorialnego) oraz roli jaką odgrywa samorząd w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa.
 
Konkurs rozgrywany jest w 3 etapach, szkolnym, powiatowym i wojewódzkim.
W tegorocznej edycji uczestniczyło 120 gimnazjów z terenu Wielkopolski. Z ponad 3000 uczniów startujących w Konkursie, 480 wzięło udział w etapie powiatowym, a do Finału w Żychlinie zakwalifikowały się 64 osoby.
 
Pierwszą część rozgrywki finałowej stanowił test zawierający 14 zadań, dotyczących działalności samorządu terytorialnego na szczeblu gminy, powiatu i województwa w świetle obowiązującego prawa oraz funkcjonowania samorządów w warunkach przynależności Polski do Unii Europejskiej.
 
Po sprawdzeniu testów, komisja konkursowa wyłoniła do drugiego etapu Konkursu ośmiu finalistów z największą ilością punktów. Uczestnicy ścisłego finału odpowiadali przed komisją konkursową w obecności zaproszonych gości. Finaliści wykazali się nie tylko dużą wiedzą, ale i umiejętnością wypowiadania się przed szerokim gremium.
 
Laureatem tegorocznej edycji Konkursu został Adrian Szmajdziński z Gimnazjum nr 1 w Turku, który otrzymał kamerę cyfrową marki Sony ufundowaną przez konińskie Starostwo oraz książkę.
 
Komisja wysoko oceniła także wiedzę: Franciszka Horały ze Społecznego Gimnazjum nr 1 w Poznaniu przyznając mu II miejsce oraz Małgorzaty Bednarek z Gimnazjum w Wyrzysku, która zajęła miejsce trzecie. Nagrody za II i III miejsce: aparat cyfrowy Sony oraz kino domowe JVC ufundowała Rada Powiatu Konińskiego.
 
Dalsze miejsca zajęli: Ewelina Martin z Gimnazjum z Wyrzyska, Hubert Radecki z Gimnazjum ze Strzałkowa, Mateusz Owczarczak z Zespołu Szkół Czerniejewo, Marcin Nowacki z Gimnazjum nr 1 w Kole, Arkadiusz Szczerkowski z Gimnazjum w Jabłonnej. Dzięki sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Koninie, Radzie Powiatu Konińskiego, Urzędowi Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Urzędowi Miejskiemu w Koninie, Urzędowi Gminy Stare Miasto, Urzędowi Gminy w Malanowie i Urzędowi Miejskiemu w Kole, atrakcyjne nagrody (kamerę, aparat cyfrowy, kino domowe, telefony komórkowe, odtwarzacze MP4, książki) otrzymali wszyscy uczestnicy ścisłego finału.

Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting