Skocz do zawartości

Sierpień

Strona główna

Licheń. Warsztaty pisania ikon

25 osób wzięło udział w kolejnej edycji warsztatów pisania ikon, jakie w niedzielę zakończyły się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Już po raz drugi uczestnicy pochylili się nad ikoną koptyjską, a kanwę dla ikonopisów stanowiła ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem będąca fragmentem przedstawiającym ikonę Matki Bożej Tronującej z Dzieciątkiem na kolanach.
 
„Sierpniowe warsztaty odbywają się pod hasłem „Matka Boża z Dzieciątkiem”. Jest to kolejny motyw ikony koptyjskiej, który zaproponowaliśmy uczestnikom warsztatów. Pomysł spotkał się z dużym entuzjazmem i jako pewna nowa forma, jeśli chodzi o przedstawienie, także i sposób modelowania całej postaci” – wyjaśnił prowadzący warsztaty Adam Zapora, ikonopis, artysta plastyk, na co dzień kierownik Działu Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
 
Jedną z uczestniczek była pani Anna z Bojanowa koło Rawicza, która na warsztaty dostała się z listy rezerwowej. Hobbystycznie zajmuje się renowacją mebli i gdy ze strony internetowej licheńskiego sanktuarium dowiedziała się o organizowanych warsztatach dotyczących pisania ikon, postanowił wziąć w nich udział. –„Nigdy wcześniej nie byłam związana z malowaniem. Jednak ikony zawsze mnie fascynowały. Dodatkowo te warsztaty połączone są z rekolekcjami, więc pomyślałam, że jest to idealne połączenie, aby z jednej strony pochylić się nad ikoną, a z drugiej modlić się i modlitwę połączyć z pracą”.
 
Pani Anna przyznała, że licheńskie sanktuarium jest jej bardzo bliskie, i zawsze, gdy tu przyjeżdża, napełnia ją radość i pozytywne wspomnienia. – „Lubię tu przyjeżdżać, bo od Matki Bożej czerpię siłę duchową. Cieszę się, że mogę przyjechać do Lichenia, że mam dla siebie przestrzeń, mogę iść do kaplicy, gdzie w ciszy i skupieniu mogę adorować Najświętszy Sakrament lub uklęknąć przed ołtarzem, aby pokłonić się przed Matką Bożą Licheńską i powiedzieć jej wszystkie moje bóle, troski i zmartwienia. Mogę usiąść na ławce w ogrodach i w spokoju pomedytować”.
 
Z kolei pani Agnieszka spod Gorzowa Wielkopolskiego na licheńskie warsztaty przyjeżdża począwszy od pierwszej edycji. Jak przyznaje,  odpowiada jej klimat i atmosfera panująca na warsztatach.
 
- „Pierwszy raz przyjechałam do Lichenia na warsztaty w lutym 2017 roku. I tutaj poznałam moją najlepszą koleżankę od pisania ikon – Lidkę z Połajewa. Nasza znajomość nie skończyła się wraz z zakończeniem warsztatów - często ze sobą rozmawiamy przez telefon, wymieniamy się spostrzeżeniami, doświadczeniami, gdy czas pozwala także się spotykamy. Mogę powiedzieć, że jest to taka ikonowa przyjaźń”.
 
Dla pani Agnieszki ważny jest aspekt duchowy towarzyszący warsztatom oraz możliwość zatrzymania się w świecie pędzącym do przodu: - „Ikona bez rekolekcji nie miała by racji bytu. W trakcie musi być głoszone Słowo Boże, a także przedstawienie historii ikony oraz teologia z nią związana. W trakcie warsztatów pracuję, ale przede wszystkim odpoczywam. W Licheniu mogę na chwilę zwolnić i napisać ikonę w spokoju. Mogę się wewnętrze i duchowo zresetować, a także spotkać z przyjaciółmi, którzy podzielają moją pasję” – przyznała ikonopisarka.
 
Kolejne warsztaty pisania ikon zostaną organizowane w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w listopadzie.
 
- „Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby sprawdzić się i spróbować napisać ikonę, lub poznać inne oblicze ikony, aniżeli wersje ruskie czy greckie” – zachęca Adam Zapora.
 
Osoby zainteresowane uczestnictwem w warsztatach mogą zapisać się osobiście lub telefonicznie w Biurze Obsługi Pielgrzyma, lub wysłać zgłoszenie za pomocą poczty elektronicznej: lichen@lichen.pl.


Źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym
Licheń. Warsztaty pisania ikon
Licheń. Warsztaty pisania ikon
Licheń. Warsztaty pisania ikon
Licheń. Warsztaty pisania ikon
Licheń. Warsztaty pisania ikon
Licheń. Warsztaty pisania ikon
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting