Strona główna

Ogólnopolska konferencja dla KGW z udziałem przedstawicielki powiatu konińskiego

II Ogólnopolska Konferencja „Koła Gospodyń Wiejskich – Liderki Bezpiecznej Wsi” odbyła się 14 i 15 października w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Wzięły w niej udział prezes ARiMR Halina Szymańska, a także przedstawicielka powiatu konińskiego – Jolanta Nawrocka, Przewodnicząca Rady Powiatowej WIR w Koninie oraz Członek zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Podczas dwudniowego spotkania poruszano istotne i ciekawe tematy dla KGW. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji była sytuacja zdrowotna polskiej wsi – tak zwany dług zdrowotny jest na niej bowiem znacznie bardziej widoczny niż w ośrodkach miejskich.

Koła Gospodyń Wiejskich to ważny element kultury współczesnej wsi. Należą do nich kobiety w różnym wieku, wnoszące do nich rozmaite umiejętności, dzielące się zdolnościami. Ich wpływ na rozwój i aktywizację lokalnych społeczności jest nieoceniony. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Koła Gospodyń Wiejskich znacząco poszerzyły zakres swojej działalności. Dziś nie zajmują się one jedynie ochroną tradycji i dziedzictwa obszarów wiejskich, ale coraz chętniej angażują się w proces cyfryzacji polskiej wsi czy propagowania zdrowego, aktywnego trybu życia.

Źródło: ARiMR