Rolnicy z powiatu podziękowali za tegoroczne plony

Rolnicy powiatu konińskiego uczcili święto plonów. Wieńce dożynkowe w podzięce za plony ofiarowali w kościele pw. św. Urszuli w Wilczynie.

Ze względu na nieprzychylną aurę, tegorocznych zbiorów do udanych zaliczyć nie można. Z powodu długotrwałej suszy wielu rolników poniosło straty. Pomimo trudnego roku, tradycji dożynkowej stało się zadość. Uczestników rolniczego święta gościła gmina Wilczyn. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną sprawowaną w intencji rolników powiatu konińskiego, podczas której poświęcono chleby, wieńce i dary dożynkowe.

Wyjątkową oprawę nabożeństwa podkreślił akompaniament Wilczyńskiej Orkiestry Dętej, która następnie poprowadziła orszak dożynkowy na teren boiska przy miejscowej szkole, gdzie kontynuowane były obrzędy dożynkowe.

Kilkunastometrowy, niezwykle barwny korowód tworzyły delegacje gmin z wieńcami, Poczty Sztandarowe, liczna grupa mieszkańców, a także zaproszeni goście: przedstawiciele rządu, parlamentarzyści Ziemi Konińskiej, przedstawiciele władz wojewódzkich, radni sejmiku wojewódzkiego oraz radni powiatowi i gminni.

Część oficjalną na placu dożynkowym zainaugurowała pieśń „Plon niesiemy plon” w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Kruszynioki”. Uroczystego otwarcia powiatowego święta plonów Anno Domini 2015 dokonali: starosta koniński Stanisław Bielik, wójt gminy Wilczyn Grzegorz Skowroński i ksiądz Waldemar Mazur proboszcz parafii pw. św. Urszuli. Z dożynkowej sceny padły słowa podziękowania dla mieszkańców wsi za trud włożony w zbiór tegorocznych plonów oraz dla opatrzności za owoce ziemi. Gospodarze życzyli rolnikom zdrowia i pomyślności oraz tradycyjnego „szczęść Boże”.

Po podziękowaniach i życzeniach nadszedł czas na pierwsze wyróżnienia indywidualne. W dowód uznania dla osiągnięć w dziedzinie rolnictwa, wieloletnią rzetelną pracę oraz postawę społeczną i aktywność na obszarach wiejskich ministerialnym odznaczeniem „Zasłużony dla rolnictwa” uhonorowano sześcioro rolników z powiatu konińskiego: Alicję Kantarowską i Teresę Smolarek z Izabelina (gm. Kramsk), Małgorzatę Kwiecińską z Liśca Wielkiego (gm. Stare Miasto), Marka Michalaka z Goliny Kolonia (gm. Golina), Huberta Michalskiego z Mostków (gm. Sompolno) oraz Marka Pietrzaka z Ziemięcina (gm. Wierzbinek).

Po ceremonii wręczenia odznaczeń ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz przemówieniu okolicznościowym Andrzeja Perkowskiego – wiceprzewodniczącego rady powiatu konińskiego – dopełniono zwyczajowego obrzędu chleba. Starostowie dożynek: Danuta Biernacka i Paweł Domański wręczyli ich gospodarzom dorodny bochen chleba, by podzielili się nim z uczestnikami uroczystości.

Następnym doniosłym wydarzeniem dożynkowym było ogłoszenie wyników XIII edycji konkursu „Powiatowy Rolnik Roku”. Prezentacji gospodarzy pretendujących do tytułu dokonał przewodniczący kapituły konkursu, a zarazem członek zarządu powiatu – Zenon Paszek. Po odbiór aktów nominacji na scenę zaproszonych zostało pięć małżeństw. Do grona laureatów konkursu dołączyły trzy z nich: Agata i Jerzy Bartczakowie – prowadzący w Sławoszewie (gm. Kleczew) 42-hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w produkcji roślinnej i sadownictwie; Dorota i Rafał Grzechowscy, którzy na 40-hektarowym gospodarstwie w Patrzykowie (gmina Kramsk) hodują bydło mleczne produkując ok. 370 000 litrów mleka rocznie oraz Anna i Sławomir Jezierscy z Dąbroszyna (gm. Rychwał), którzy w gospodarstwie o powierzchni 8,5 hektara prowadzą tucz gęsi i kaczek osiągając roczną sprzedaż żywca drobiowego na poziomie 82 ton.

Zdobywcy tytułu „Powiatowy Rolnik Roku” uhonorowani zostali statuetkami „żniwiarza”. Wszyscy wyróżnieni w konkursie otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez wójtów i burmistrzów ze swoich gmin oraz przedstawicieli konińskich instytucji i lokalnego biznesu.

Kolejnych emocji dostarczył wybór najpiękniejszego symbolu żniw, czyli wieńca dożynkowego. W konkursie tym rywalizowało 12 delegacji gminnych. Najwyżej ocenione zostały wieńce wykonane przez: Koło Gospodyń Wiejskich ze Sławska w gm. Rzgów (miejsce I), Koło Gospodyń Wiejskich z Półwioska Starego w gm. Ślesin (miejsce II) oraz Sołectwo Kownaty w gm. Wilczyn (miejsce III). Pozostałe wieńce otrzymały wyróżnienia.

Na placu dożynkowym wiele się działo również za sprawą programu artystycznego. Poza miejscowymi wykonawcami: zespołem dziecięcym „Folinki” oraz Klubem Seniora PŁOMIEŃ, swój sztandarowy program – składający się z ludowych pieśni, przyśpiewek, tańców i tradycyjnych obrzędów - zaprezentował pochodzący z Kujaw - Zespół Folklorystyczny „Kruszynioki”. Ucztę muzyczną zapewnił występ znanej i cenionej w Europie, formacji folk-rockowej „The Ukrainian Folk”, a grupa „Esus5” - wprowadziła uczestników tegorocznych dożynek w taneczny nastrój.
Poświęcenie wieńców dożynkowych przez ksiądza Waldemara Mazura, proboszcza parafii pw. św. Urszuli
Przekazanie darów ołtarza przez Grzegorza Skowrońskiego, wójta Gminy WIlczyn
Przekazanie darów ołtarza przez Stanisława Bielika, starostę konińskiego
Przemarsz korowodu dożynkowego