Skocz do zawartości

Aktualności

Strona główna

Okres grzewczy - obowiązki i zagrożenia

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie zachęca do zapoznania się z informacją dotyczącą okresu grzewczego.

Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną w roku 2023 w całym kraju odnotowano 99 288 pożarów, w tym 29 735 powstało w obiektach mieszkalnych, tam gdzie czujemy się najbezpieczniej i dość często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach. Niestety podczas tych pożarów 365 osób straciło życie, a 1921 odniosło obrażenia. Corocznie w okresie grzewczym odnotowywana jest zwiększona liczba interwencji w lokalach i budynkach mieszkalnych. Najczęściej dochodzi do pożarów sadz w przewodzie kominowym oraz zdarzeń związanych z występowaniem niebezpiecznego tlenku węgla – czadu. W sezonie grzewczym 2023 – 2024 na terenie całego kraju odnotowano 4350 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało 1468 osób, natomiast 53 osoby to ofiary śmiertelne.

Na terenie miasta Konina oraz powiatu konińskiego w sezonie grzewczym 2023 – 2024 odnotowaliśmy 99 pożarów związanych z ogrzewaniem budynków, w tym 85 zdarzeń dotyczyło
pożarów sadzy w kominie. Natomiast od dnia 26 września 2024 r. odnotowaliśmy już 5 pożarów związanych z ogrzewaniem budynków, w tym 3 pożary sadzy w przewodach kominowych
w budynkach mieszkalnych. System centralnego ogrzewania jest stosunkowo bezpieczny pożarowo, jednak często do dogrzewania budynków używane są urządzenia grzewcze takie jak: piece kaflowe, ogrzewacze
gazowe oraz inne piecyki, w których proces spalania odbywa się w w/w pomieszczeniach.

Najczęstszymi przyczynami powstania pożarów w okresie zimowym są:
- nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych,
- nieprawidłowe składowanie materiałów palnych w kotłowniach,
- pozostawienie bez dozoru włączonych urządzeń elektrycznych, nieprzystosowanych do pracy całodobowej,
- brak konserwacji instalacji i urządzeń elektrycznych.

Wymienione przyczyny powstawania pożarów od lat ciągle się powtarzają. Dlatego też apelujemy o zwrócenie uwagi i zapamiętanie podstawowych zasad bezpieczeństwa pożarowego podczas dogrzewania pomieszczeń, których przestrzeganie pozwoli cieszyć się własnym bezpieczeństwem. Największym zagrożeniem podczas okresu grzewczego jest tlenek węgla, potocznie nazywany czadem. Tlenek węgla może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych – złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej ich eksploatacji.

Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały dymowe lub spalinowe. Szczególnie narażeni na niekorzystne skutki działania czadu są osoby starsze, osoby z problemami kardiologicznymi oraz dzieci.

W związku z powyższym Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie zaleca:
− nie używać uszkodzonych instalacji i urządzeń grzewczych zarówno elektrycznych, gazowych jak również na paliwo stałe,
− wykonywać okresowe czyszczenie przewodów dymowych i spalinowych oraz wentylacyjnych – zaniedbania tych czynności często są przyczyną pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla,
− używać tylko tych urządzeń grzewczych, które posiadają krajowe atesty i dopuszczenia,
− nie spalać w piecach niedozwolonych materiałów (śmieci, plastiki).

Przypominamy, że obowiązujące przepisy nakazują nam co najmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Ponadto w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
− raz na 3 miesiące (od palenisk opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno),
− raz na 6 miesięcy (od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym),
− raz na rok (usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych).

Przestrzeganie powyższych zasad przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w okresie grzewczym. Zachęcamy również do zakupu czujników dymu, tlenku węgla i gazu. Już za kilkadziesiąt złotych możemy zapobiec tragedii. Zwracamy również uwagę na fakt, iż czujka dymu, tlenku węgla i gazu nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów kominowych. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno- informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Szczegółowa informacja dotycząca kampanii pod linkiem: Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

 
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting