Skocz do zawartości

Aktualności

Aktualności

Od Rembrandta do Matejki - wystawa w Poznaniu

Grafiki i rysunki, które zostaną pokazane na wystawie w CK ZAMEK w Poznaniu, pochodzą z kolekcji Muzeum w Licheniu, liczącej około 1000 dzieł. Kolekcja ta, prawie w całości, została zgromadzona przez ks. Józefa Jarzębowskiego w latach 1925-1964.

Tytuł wystawy OD REMBRANDTA DO MATEJKI w sposób emblematyczny odnosi się do zespołu rycin licheńskiego Muzeum. Nazwiska tych dwóch wybitnych twórców pozwalają, bowiem wyraziście zarysować specyfikę tego zbioru. Z jednej strony sztuka graficzna Rembrandta stanowi wyznacznik walorów artystycznych gromadzonych dzieł. Zebrane prace rytowników niderlandzkich, niemieckich, włoskich, francuskich a także japońskie drzeworyty prezentują bogaty przegląd różnych środowisk twórczych, warsztatów, stylów oraz technik graficznych od końca XV wieku do współczesności. Z drugiej strony nazwisko Jana Matejki odnosi się do poloników licznie zgromadzonych w kolekcji, przywołując tym samym najważniejszą ideę przyświecającą ks. Jarzębowskiemu w tworzeniu muzealnej kolekcji, polegającą na zbieraniu pamiątek, dokumentów i świadectw związanych z polską historią i kulturą.
Pomimo, iż kolekcja grafik i rysunków nie powstawała konsekwentnie, pozostając niejako obok głównych kolekcjonerskich zainteresowań Księdza, stanowi ona niezwykle interesujący zbiór, w którym nie brak cennych i rzadkich obiektów.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 100 prac m.in.: Stefano Della Belli, Federico Barocciego, Giovanniego Vitalby, Lucasa i Wolfganga Kilianów, Rembrandta, Jana Piotra Norblina, Michała Płońskiego, Józefa Brandta, Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego i Mariana Kratochwila.
Będzie to pierwszy tak duży pokaz tej wyjątkowej i mało znanej kolekcji, która wraz z kilkoma tysiącami cennych poloników powróciła do kraju w 2007 roku.

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym otwarte w lipcu 2010 roku jest kontynuatorem utworzonego w 1925 roku Muzeum przy Gimnazjum Zgromadzenia Księży Marianów na Bielanach w Warszawie, przeniesionego po II wojnie światowej do Fawley Court w Wielkiej Brytanii, gdzie działało od 1953 do 2006 roku. Zbiór grafik i rysunków wchodzi w skład liczącej kilka tysięcy eksponatów kolekcji, stanowiącej unikatowy zespół obiektów – zapis 500 lat historii i kultury polskiej, zebranych z rozproszonych po świecie poloników.

Wystawę można oglądać w Poznaniu do 10 kwietnia 2011 r.

/źródło: Sanktuarium Maryjne w Licheniu/

© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting