Skocz do zawartości

Aktualności

Strona główna

Nastolatek we współczesnym świecie – konferencja

Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ślesinie zaprosiła 20 marca na konferencję problemową „Nastolatek we współczesnym świecie. Zagrożenia i możliwości wsparcia”. Spotkanie adresowane było do rodziców, nauczycieli, pedagogów, psychologów oraz innych specjalistów z powiatu konińskiego, którzy na co dzień wspierają dzieci i młodzież w ich rozwoju.
 
Celem spotkania było zwrócenie uwagi na sytuację nastolatka w kontekście etapu rozwojowego, a także w odniesieniu do współczesnej rzeczywistości oraz obecnych w niej zagrożeń. Okres dorastania to czas „burzy i naporu” uwarunkowany intensywnymi przemianami zarówno w organizmie, jak i psychice młodego człowieka.
 
Dlaczego konfrontacja z samym sobą i rzeczywistością bywa tak trudna? Co współcześnie stanowi zagrożenie dla kształtującej się tożsamości młodego człowieka? Dlaczego specyfika „dziś” niejednokrotnie skłania go do ucieczki od rzeczywistości? Jak pomóc, by drastyczne sposoby redukowania napięcia nie były niejednokrotnie postrzegane jako jedyny lek na uporanie się z psychicznym i emocjonalnym bólem? Jakie postawy i działania dorosłego – rodzica, nauczyciela, wychowawcy, opiekuna… – w relacji z nastolatkiem, stanowią wsparcie, a jakie przeszkodę w zmaganiu się z trudem dorastania? Oto pytania, na które starano się odpowiedzieć podczas konferencji.
 
Tematykę wydarzenia prezentowali prelegenci – specjaliści na co dzień zajmujący się podejmowaną problematyką:
  • „Nastolatek na zakręcie – od normy rozwojowej do psychopatologii w okresie adolescencji”, mgr Magdalena Broniszewska – psycholog, psychoterapeuta, pedagog resocjalizacji;
  • „Świat po pandemii – kwestia samobójstwa, reakcje na myśli rezygnacyjne i samobójcze uczniów”, dr Elżbieta Szutowicz-Rozwadowska – psycholog, psychoterapeuta;
  • „Dorosły w pogotowiu – jak towarzyszyć nastolatkowi w drodze do dorosłości?”, mgr Małgorzata Tyrańska – psycholog, pedagog;
  • „Profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży”, dr Marlena Stradomska – psycholog, suicydolog, psychoterapeuta;
  • „Dzieci i młodzież w kryzysie – podejście praktyczne”, mgr Ewelina Raszka-Cełujko – pedagog resocjalizacji, terapeuta uzależnień i mgr Wojciech Jastrowicz – psycholog, terapeuta uzależnień, psychoterapeuta.
 
W spotkaniu, którego tematyka spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, uczestniczyło blisko 130 osób. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli organu prowadzącego – Starostwa Powiatowego w Koninie, organu nadzoru pedagogicznego – konińskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu, gminnych ośrodków pomocy społecznej, Sądu Rejonowego w Koninie, Centrum Doskonalenia Nauczycieli Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w: Słupcy, Turku, Kole i Koninie.
 
Konferencja odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Kleczewie, którego dyrekcja i społeczność szkolna w sposób niezwykle zaangażowany uczestniczyła w realizacji przedsięwzięcia. 
 
Konferencja została objęta honorowym patronatem Starosty Konińskiego.
 
Źródło: PPPP w Ślesinie
Nastolatek we współczesnym świecie - konferencja
Nastolatek we współczesnym świecie - konferencja
Nastolatek we współczesnym świecie - konferencja
Nastolatek we współczesnym świecie - konferencja
Nastolatek we współczesnym świecie - konferencja
Nastolatek we współczesnym świecie - konferencja
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting