Każde dziecko ma swoje miejsce i prawo do szczęścia
„Ramy prawne i zasady współpracy Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ślesinie z dyrektorami szkół i placówek oświatowych oraz organami prowadzącymi te placówki w zakresie wspierania dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”, to temat spotkania, które odbyło się 29 marca w konińskim Starostwie.
Organizatorami narady byli Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Koninie oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ślesinie.
W spotkaniu obok dyrektorów gimnazjów i przedszkoli udział wzięli wójtowie gmin: Krzymów – Tadeusz Jankowski i Rzgów – Andrzej Grzeszczak, przedstawiciele Urzędów Gmin: Kleczew, Kramsk, Wierzbinek. Swoją obecnością spotkanie zaszczycili: przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Nowak, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Elżbieta Raźna, Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatu Konińskiego Jerzy Drygiel, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Koninie Bożena Staszak.
Spotkanie prowadziła dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ślesinie – Małgorzata Sobieraj, która po powitaniu przybyłych na spotkanie gości oddała głos Elżbiecie Świder – dyrektor Kuratorium Oświaty Delegatury w Koninie.
Elżbieta Świder przedstawia cele pomocy psychologiczno-pedagogicznej organizowanej w szkołach i placówkach oświatowych oraz idee spotkania.
Kierunki zmian w organizowaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej przez szkoły i placówki oświatowe w oparciu o przepisy prawa oświatowego omówił starszy wizytator Kuratorium Oświaty – Tomasz Poniecki. Następnie w spotkaniu głos zabrała Teresa Stawicka Kierownik PPP-P w Ślesinie Filia w Koninie, która omawiała wpływ zmian na orzekanie i opiniowanie przez Poradnie. Podczas wystąpienia szczególną uwagę zwróciła na wzory opinii wydawane przez PPP-P w Ślesinie od 1.02.2011.
W dalszej części spotkania Dyrektor PPP-P w Ślesinie przedstawiła "Zasady współpracy w zakresie pomocy psychologiczno- pedagogicznej proponowanej przez PPP-P w Ślesinie”.
W swoim wystąpieniu dyrektor Poradni przedstawiła, także zestawienia statystyczne, które obrazują ilość dzieci w poszczególnych gminach potrzebujących pomocy psychologiczno pedagogicznej z uwagi na posiadające orzeczenie bądź opinię poradni.
Spostrzeżeniami na temat organizacji pomocy psychologiczno–pedagogicznej w świetle prowadzonego pilotażu, „Podniesienie efektywności kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi" podzielił się dyrektor Gimnazjum w Ślesinie – Jerzy Fijałkowski.
Na koniec spotkania ponownie głos zabrała dyrektor PPP-P Małgorzata Sobieraj przybliżając KIPU, PDW oraz IPE -T. Podczas wystąpienia zaproponowała aby szkoły z rejonu powiatu konińskiego przyjęły jednolite wzory dokumentów wymaganych zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie pomocy psychologiczno-pedagogicznej organizowanej w szkołach. Przedstawiła jednocześnie propozycję Karty Indywidualnych Potrzeb Ucznia oraz Plan Działań Wspierających wypracowany przez grupę pilotażową z wielkopolski. Na prośbę uczestników spotkania propozycja KIPU i PDW zostanie zamieszczona na stronie Poradni.
Na zakończenie prowadząca podziękowała prelegentom za wystąpienia, organizatorom za zaangażowanie w organizację spotkania, gospodarzom za miłe przyjęcie, a wszystkim uczestnikom za przybycie. Prowadząca zwróciła się do uczestników spotkania aby pracując z dziećmi i na ich rzecz pamiętali że: ,,Każde dziecko jest bezcennym i niepowtarzalnym darem dla rodziny, ojczyzny i świata. Każde dziecko ma swoje miejsce i prawo do szczęścia.’’