Skocz do zawartości

Aktualności

Strona główna

159. rocznica Powstania Styczniowego

22 stycznia 1863 r., Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się Powstanie Styczniowe, największy w XIX w. polski zryw narodowy.

Powstanie okazało się jednym z najdłuższych polskich powstań narodowych. W ocenie historyków, w trakcie jego trwania miało miejsce ponad tysiąc starć, zaś po polskiej stronie walczyło w sumie ok. 200 tys. osób, zarówno z rodzin szlacheckich, jak też w mniejszym stopniu z chłopstwa i mieszczaństwa. Zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane. Miało charakter wojny partyzanckiej.

Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była branka do armii rosyjskiej, przeprowadzona niespodziewanie w Królestwie Polskim w połowie stycznia. Mimo, iż powstańcy początkowo odnosili sukcesy, powstanie zakończyło się porażką.

Bitwy i potyczki rozegrały się również na ziemi konińskiej. Do najważniejszej z bitew doszło pod Ignacewem. Przebieg  tego zdarzenia, które na swoim obrazie uwiecznił później Juliusz Kossak, w 2013 roku w 150. rocznicę powstania odtworzyli również  rekonstruktorzy z Polski i Białorusi.

Poza tym do walk na terenie regionu doszło pod Dobrosłowem, Olszowym Młynem, Ślesinem, Kleczewem, Nową Wsią, Dąbroszynem.

Według szacunków  w całym powstaniu zginęło ok. 30 tys. powstańców, a ok. 38 tys. zostało zesłanych na Sybir. Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje, jednak mimo to, powstanie odbiera się pozytywnie. Wpłynęło ono na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń Polaków. Walki trwały do jesieni 1864 r.

Cześć i chwała Bohaterom!
 
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting