Rok 2021 rokiem Wielkopolskich Rolników

W roku 2021 Izby Rolnicze obchodzą 125-lecie swojego powstania oraz 25-lecie reaktywacji samorządu rolniczego w Wielkopolsce.

Pierwsza Izba Rolnicza powstała w Poznaniu w roku 1895. Mimo swych początków  w trudnym okresie zaborów, dokonania samorządu rolniczego na zawsze wpisały  się w tradycję wielkopolskiej wsi i odgrywały wiodącą rolę w skali kraju, w zakresie działań służących wspieraniu rolnictwa i obszarów wielskich.

Abu uczcić ten podwójny jubileusz oraz wszystkich tych, którzy pracowali na dorobek ideowy, materialny i merytoryczny WIR , przygotowane zostało wydawnictwo  poświęcone historii izb rolniczych na ziemiach wielkopolskich. Autorem opracowania pt. Stulecie Wielkopolskiej Izby Rolniczej jako organizacji samorządu gospodarczego jest prof. zw. dr hab. Robert Kmieciak profesor nauk społecznych związany z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor szeregu prac na temat samorządu terytorialnego i specjalnego oraz polityki regionalnej.

„Analiza działalności izby obejmuje jej genezę w czasach pruskich, główny okres rozwoju przypadający na lata II Rzeczypospolitej, sytuację bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej oraz jej strukturę i zadania od momentu przywrócenia w Polsce izb rolniczych” – możemy przeczytać we wstępie do pracy.

Wydawnictwo powstało we współpracy z Wielkopolską Izba Rolniczą a w szczególności  z Dyrektorem WIR Grzegorzem Wysockim. Autor swoją pracę oparł na materiałach archiwalnych, źródłowych i literaturze przedmiotu ale również na bieżących sprawozdaniach z działań Zarządu WIR, które posłużyły do przybliżenia kierunków działań Izby od momentu jej reaktywowania do dnia dzisiejszego.

Źródło : wir.org.pl