ZUS wspiera biznes

Dzięki Tarczy Antykryzysowej przedsiębiorcy mogą starać się w ZUS o świadczenie postojowe, zwolnienie z opłacania składek, odroczenie terminu ich płatności oraz układ ratalny bez opłaty prolongacyjnej, a także wystąpić do Zakładu o odstąpienie od pobrania odsetek za zwłokę od składek za okres od stycznia br.

Na portalu platformy (PUE) ZUS zostały udostępnione nowe wersje wniosków dla osób ubiegających się o:
  • świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-D),
  • odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek RDO),
  • zawieszenie spłaty umowy (wniosek RDS),
  • świadczenie postojowe za kolejny okres dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-DK).
  • świadczenie postojowe za kolejny okres dla umów cywilnoprawnych (wniosek RSP-CK).

Z kolei, wniosek o zwolnienie obowiązku opłacania należności z tytułu składek (RDZ) w nowej wersji – według zasad Tarczy 2.0 – zostanie udostępniony na PUE ZUS już wkrótce. Nie trzeba jednak czekać do tego momentu z jego złożeniem. Można skorzystać z wniosku, który jest aktualnie dostępny na portalu (w tym wniosku, płatnik, który zgłosił do ubezpieczeń do 50 ubezpieczonych lub jest płatnikiem – spółdzielnią socjalną, w części II. wniosku powinien wypełnić pkt. 1.).

Zachęcamy do zapoznania się z magazynem informacyjnym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w którym przedstawiono aktualne informacje na temat rozwiązań Tarczy Antykryzysowej oraz dodatkowych zasiłków opiekuńczych – Magazyn ZUS dla Biznesu.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych