Skocz do zawartości

Kwiecień

Strona główna

Bezpłatne zbiórki folii rolniczej

Aby rozwiązać problem uciążliwych odpadów po produkcji rolniczej, Wielkopolska Izba Rolnicza podjęła własne działania. Podczas ostatniego posiedzenia Zarządu WIR odbyło się spotkanie z przedstawicielami firmy Jopek Recykling, która zajmuje się zagospodarowaniem odpadów, w tym tych pochodzenia rolniczego.

Celem spotkania było omówienie współpracy firmy Jopek Recykling z Izbą. Przedstawiciele Jopek Recykling przekazali, że ich celem jest objęcie całej Wielkopolski bezpłatnym systemem odpadów rolniczych i poprosili Wielkopolską Izbę Rolniczą o wsparcie tej akcji pod kątem jej rekomendacji i informacji.

Pilotażowy program przeprowadzono w powiecie śremskim. Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Śremie jako pierwsza zorganizowała wiosenne i jesienne akcje usuwania folii rolniczej. Przy współpracy z firmą Jopek Recykling kilkakrotnie zorganizowano zbiórki folii, sznurka, siatki, agrowłókniny i opakowań typu big bag.

Wielkopolska Izba Rolnicza, przy współpracy z firmą „Jopek Recykling” i przy zaangażowaniu Rad Powiatowych WIR, rozszerza w tym roku tę akcję na całe województwo. Zbiórka odpadów jest bezpłatna, poza siatką rolniczą, ze względu na wysokie koszty jej utylizacji.

Jopek Recykling odbiera bezpłatnie następujące odpady:
  • folie od owijania balotów, worki po sianokiszonce (zapakowane w big bagi lub luzem),
  • folie czarne i czarno-białe od pryzm (zapakowane w big bagi lub zwinięte w paczki, aby był możliwy ich załadunek),
  • worki typu big bag (zapakowane zbiorczo w big bagi, foliową wkładkę należy oddzielić od worka i zapakować osobno),
  • worki polietylenowe po nawozach (zapakowane w big bagi lub zbiorczo - worek w worek),
  • sznurek rolniczy (zapakowany w worki i oczyszczony ze słomy).
Jak to wygląda od strony organizacyjnej?
  1. Gmina zbiera do wyznaczonego terminu zgłoszenia od rolników, w których muszą być zawarte dane takie, jak: imię i nazwisko, adres, ilość i rodzaj odpadów do przekazania.
  2. Gmina musi zapewnić plac, punkt, miejsce gdzie ta zbiórka będzie się odbywać oraz sprzęt typu ładowarka teleskopowa z chwytakiem do załadunku odpadów (identycznie jak to było w przypadku zbiórek z dofinansowaniem z NFOŚiGW).
  3. Po zebraniu deklaracji Firma ustala wspólnie z Gminą termin zbiórki oraz w wyznaczonym dniu podstawia auta do wywozu odpadów oraz zapewnia obsługę, która zadba o bezpieczeństwo przebiegu zbiórki. Każdy rolnik otrzyma dokumenty potwierdzające przekazanie odpadów uprawnionemu podmiotowi, którym jest firma Jopek Recykling.
Firma Jopek wysłała lub w najbliższym czasie wyśle oferty do wszystkich 226 gmin naszego województwa.

Więcej informacji w powiatowych biurach Izb Rolniczych oraz na stronie: www.jopek-recykling.pl.

Źródło: WIR Poznań
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting