Aktualności 2024

Urodziny i imieniny Zofii Urbanowskiej

Wójt Gminy Rzgów, Prezes OSP w Kowalewku i Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie zaprosili dzisiaj (15 maja) na uroczystość z okazji rocznicy 175. urodzin oraz imienin pisarki Zofii Urbanowskiej.

Zofia Kamilla Urbanowska urodziła się 15 maja 1849 r. w Kowalewku, gm. Rzgów. Jej najbardziej znane utwory to m. in.:„ Księżniczka”, „Gucio zaczarowany”, „Atlanta”, „Złoty pierścień”, „Róża bez kolców”, „Znakomitość”, „Cudzoziemiec” i „Wszechmocni”. W 1930 roku władze Konina nadały Jej tytuł Honorowej Obywatelki miasta Konina oraz nazwały ulicę, przy której mieszkała Jej imieniem.

Podczas uroczystości w Domu Kultury w Kowalewku radny powiatu konińskiego Wojciech Koszal odczytał list Starosty Konińskiego Katarzyny Fryzy, w którym podkreśliła Ona jak niezwykle ważną rolę odgrywa propagowanie wartości poszanowania własnej tradycji i kultury, a także pielęgnowanie pamięci o polskiej autorce popularnych powieści dla dzieci i młodzieży, znanej z licznych talentów, wielkiego serca oraz miłości do dzieci, przyrody i polskiej wsi: „Przyznam, że ze wzruszeniem przyglądam się wszystkim pomysłom i inicjatywom poświęconym tej wybitnej osobowości, od wielu lat realizowanym przez pracowników instytucji w Kowalewku, a także samorząd gminy Rzgów i samych mieszkańców. Wierzę, że dzięki takim inicjatywom, pomimo pogoni za nowoczesnością, nie zapomnimy o naszym dziedzictwie i tworzących to dziedzictwo wybitnych postaciach. A taką postacią, bez wątpienia, była Zofia Urbanowska”.

Korzystając z okazji, zachęcamy do zapoznania się z nową zakładką poświęconą Zofii Urbanowskiej na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie (pełniącej również funkcję biblioteki powiatowej dla mieszkańców powiatu konińskiego), której to w 2021 r. została patronką – www.mbp.konin.pl.

Fot. MBP w Koninie