Aktualności 2022

Spektakl teatralny jako podsumowanie projektu – Deski dla Kreski

Działający od ponad 30 lat w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie szkolny Teatr KRESKA doczekał się własnej sceny. Dzięki Konkursowi Mikrodotacji Wielkopolska Wiara 2022 udało się spełnić największe marzenie każdego aktora, reżysera czy scenarzysty – kupić Deski dla Kreski. Tak właśnie nazwany został, najwyżej oceniony w całym konkursie, projekt stworzony przez nauczycielki: wicedyrektor Annę Walkowiak i Katarzynę Hryciuk przy wsparciu Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego Ekotech.

W ramach projektu zostało zaplanowanych wiele działań: warsztaty teatralne, zakup sceny, przygotowanie scenografii czy przygotowanie plakatów i zaproszeń. Warsztaty teatralne dla uczniów szkół podstawowych przeprowadziła dr Ewa Matyba, wieloletnia dziennikarka, zawiadująca lokalnym pismem, wykładowca na wyższych uczelniach, gdzie uczy emisji głosu, nauczycielka języka polskiego w ZSEU w Żychlinie, a dla uczniów żychlińskiej placówki Krzysztof Kędziora, dyrektor GOK w Brzeźnie, dramaturg, reżyser, scenarzysta, lektor filmowy i telewizyjny. W jego dorobku znajdują się fantastyczne przedstawienia teatralne: „Wykapany zięć”, „Metoda na wnuczka” czy „Rubinowe gody” wystawiane w wielu miejscach w Polsce.

Do współpracy w projekcie zaproszono również nauczycieli: Joannę Sobczak, która była odpowiedzialna za wszystkie kwestie organizacyjne warsztatów i spektakli, Arletę Pawlak - Jakubowską zaangażowaną w działania promocyjne projektu, będącą jednocześnie rodzicem jednego z uczniów placówki, Ewę Pietrzak – reżysera spektaklu, Anettę Janc – autorkę scenariusza, a także rodziców: Monikę Szymańską wraz z bliskimi, których pomoc była niezbędna w tworzeniu scenografii, Ewę Juszkiewicz – nauczycielkę języka polskiego w Szkole Podstawowej w Paprotni przygotowującą uczniów szkół podstawowych do wydarzenia. Ogromnym zaangażowaniem wykazali się też inni nauczyciele: Piotr Rosiak, jednocześnie rodzic i prezes Ekotech, Małgorzata Małolepsza oraz Iwona Grabarczyk - Smarż. W przygotowaniu sceny pomógł Radosław Witkowski z firmy GastroMusic.

Podsumowaniem wszystkich działań był spektakl teatralny pt. „A gdzie tu bon ton” w reżyserii Ewy Pietrzak, według scenariusza Anetty Janc. Na scenie można było zobaczyć uczniów i nauczycieli:
Helena Bronikowska – Magdalena Baranek,
Rafał Ksawery Bronikowski – Piotr Rosiak,
Melania Kurnatowska – Kinga Dziurdzińska,
Fryderyk Chopin – Hubert Witkowski,
Gośka – Pola Pyzdrowska,
Elka – Hanna Strzelczyk,
Wojtek – Kacper Nawrot,
Ewa - Julia Springel,
wokal – Michał Hryciuk,
pianino – Łukasz Wardeński,
konsultacje – Krzysztof Kędziora.

Konferansjerzy wprowadzający w klimat przedstawienia to uczniowie 8 klasy Szkoły Podstawowej w Paprotni: Urszula Michlicka, Anna Kulig, Michalina Ziętek, Julia Lebiedzińska, Hanna Marciniak, Barbara Pieszak, Michał Hryciuk. Uczniów przygotowała Ewa Juszkiewicz według scenariusza dr Ewy Matyby.

Uczniowie technikum reklamy i spedycji wspierali projekt, uwieczniając na filmach i zdjęciach całe wydarzenie, a także jako akustycy. Nauczyciel ZSEU w Żychlinie Andrzej Midor oraz rodzic Lidia Maj - Pyzdrowska zapewnili profesjonalną oprawę fotograficzną.

W ciągu trwającego dwa dni podsumowania projektu spektakl obejrzało ponad 700 widzów, zarówno uczniów, nauczycieli oraz rodziców, jak i zaproszonych gości, wśród których byli m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Koninie, opiekunowie oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Koninie, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Paprotni, członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Żychlinie, a także absolwenci szkoły i mieszkańcy regionu.

Duże zainteresowanie oraz  bardzo wysoka ocena całego wydarzenia przez widzów z pewnością wpłynie na decyzję twórców o stworzeniu kolejnych spektakli. Zdecydowanie można stwierdzić, że sztuka wyższa ma się dobrze w Żychlinie. Gratulujemy!

Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Źródło: tekst – Katarzyna Hryciuk, zdjęcia – Lidia Maj - Pyzdrowska
Spektakl teatralny jako podsumowanie projektu - Deski dla Kreski