Skocz do zawartości

Aktualności 2022

Strona główna

Bezpieczne żniwa 2022

Zadbaj o bezpieczeństwo pracy w gospodarstwach rolnych podczas żniw – radzi Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Przed rolnikami kolejne żniwa. Okres wzmożonych prac polowych zwiększa ryzyko wypadków. Zmienne warunki atmosferyczne, duża ilość prac do wykonania, pośpiech, rutyna, duże zapylenie oraz zagrożenia związane z obsługą maszyn, transportem plonów i pracą na wysokości to główne czynniki, które mogą prowadzić do wypadków w czasie żniw.  Warto więc powtórzyć kilka zasad bezpiecznej pracy podczas prac polowych.

Przed rozpoczęciem prac żniwnych należy sprawdzić stan techniczny maszyn i urządzeń oraz usunąć stwierdzone usterki. Trzeba założyć brakujące osłony na wały przegubowo-teleskopowe i inne ruchome części maszyn i urządzeń. Przed przystąpieniem do napraw, regulacji, czyszczenia, czy usuwania zapchania np. podbieracza prasy, należy wyłączyć napęd, zgasić silnik ciągnika i odczekać aż elementy będące w ruchu zatrzymają się. Trzeba pamiętać, aby nikt nie przebywał w pobliżu pracujących maszyn.

Wchodząc do kabiny ciągnika, kombajnu czy na jego pomost, bądź skierowanym twarzą w kierunku maszyny. Schodź w taki sam sposób, pamiętaj o trzech punktach podparcia. Na pomoście (w kabinie) kombajnu przebywa tylko obsługujący kombajn. Wyposaż maszyny w mocne i dobrze zamontowane drabinki oraz schodki wejściowe do kabin, przyczep i na pomosty. Nie pracuj kombajnem z rozłożoną rurą wyładowczą na polu, na którym znajdują się słupy linii energetycznych lub inne przeszkody. Rozładunek ziarna z kombajnu na przyczepę organizuj tak, aby nie odbywał się pod przebiegającymi nisko nad polem przewodami linii energetycznych.

Ciągniki i maszyny rolnicze wyposaż w sprawny podręczny sprzęt gaśniczy umieszczony w łatwo dostępnym miejscu w razie potrzeby użycia, Zapoznaj się z zasadami jego obsługi. Dbaj o stan techniczny maszyn, na bieżąco usuwaj plewy i kurz.

Okres żniw to również zagrożenia związane z pracami transportowymi. Należy zorganizować transport tak, aby przebiegał bezpiecznie:
  • Pojazdy powinny mieć zawsze sprawną i widoczną sygnalizację świetlną oraz trójkąt wyróżniający pojazd wolnobieżny, a także posiadać aktualne badania techniczne i ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.
  • Materiały objętościowe (takie jak słoma, siano) powinno się układać na przyczepie tak, aby nie utrudniały kierowania pojazdem podczas transportu (maksymalna wysokość to 4 m, szerokość – 2,55 m).
  • Zabezpieczaj przewożone ładunki uniwersalnymi pasami transportowymi.
  • Materiały sypkie przewoź w szczelnej skrzyni ładunkowej zabezpieczonej np. plandeką.
  • Niedopuszczalne jest przewożenie zarówno osób, jak i ciężkich czy ostrych przedmiotów na transportowanych ziemiopłodach i innych ładunkach.
  • Wchodzenie i schodzenie z przyczep niewyposażonych na stałe w drabinki lub stopnie powinno odbywać się przy użyciu drabiny.
Bezpieczna praca podczas żniw wymaga stosowania odpowiednich środków ochrony indywidualnej oraz odzieży roboczej. Podczas prac polowych zadbaj przede wszystkim o odpowiednie obuwie, z antypoślizgową podeszwą i wkładką antyprzebiciową. Warto zadbać również o ochronę rąk, zwłaszcza podczas napraw i konserwacji maszyn. W tym celu stosuj odpowiednio dobrane rękawice chroniące dłonie przed urazami mechanicznymi oraz działaniem cieczy i substancji chemicznych. Wszelkie prace w narażeniu na pyły zbożowe (np. obsługa kombajnu bez kabiny) wykonuj przy użyciu środków ochrony dróg oddechowych i środków ochrony wzroku. Podczas prac wykonywanych po zmroku zakładaj kamizelki ostrzegawcze.

Pamiętaj:
  • Stosuj przerwy w pracy na odpoczynek i regenerację sił.
  • Ogranicz ekspozycję ciała na słońce i wysokie temperatury.
  • Nie pozwalaj na obsługiwanie sprzętu rolniczego osobom niesprawnym oraz dzieciom.
Apelujemy! Jeżeli w gospodarstwie są dzieci, to wykonując nawet najprostsze prace należy pamiętać, że w każdej chwili mogą się one znaleźć w pobliżu. Należy im zapewnić odpowiednią opiekę. Oddzielcie część mieszkalną od produkcyjnej i stwórzcie bezpieczne miejsce zabawy z dala od pracujących i przejeżdżających maszyn rolniczych.

Życzymy rolnikom bezpiecznej pracy i obfitych plonów, a dzieciom zdrowych i udanych wakacji.
 
Źródło: KRUS Konin
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting