Aktualności 2021

Rolnicy z powiatu konińskiego podziękowali za tegoroczne plony

W tym roku do wspólnego świętowania zakończenia żniw, rolników oraz wszystkich mieszkańców powiatu zaprosili - Starosta Koniński, Wójt Gminy Skulsk oraz Proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Skulsku. To właśnie gmina Skulsk była gospodarzem dożynek powiatowo – gminno – parafialnych, które odbyły się w minioną niedzielę (5 września).

Zaszczytną funkcję starostów pełnili Agnieszka Zwolska oraz Sławomir Królikowski. Asystowali im Katarzyna Kubacka oraz Krzysztof Kowalski.

Uroczystość zainaugurowała o godz. 13 00 msza święta dziękczynna w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Skulsku. Po jej zakończeniu uczestnicy wydarzenia przemaszerowali barwnym korowodem na plażę nad jeziorem Skulska Wieś , gdzie kontynuowana była oficjalna część imprezy.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej ze Skulska, dopełniono zwyczajowego obrzędu przekazania chleba. Zgodnie z ceremoniałem starostowie dożynek wraz z asystentami przekazali na ręce starosty, wójta i proboszcza bochny chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów, a gospodarze podzielili się nimi z gośćmi. O oprawę części obrzędowej uroczystości zadbał zespół „Echo Kujaw”.

Kolejnym , istotnym punktem programu było ogłoszenie wyników XIX edycji Konkursu "Powiatowy Rolnik Roku" i uhonorowanie jego laureatów.  W tym roku do konkursu nominowano gospodarstwa: Marcina Bocianowskiego  z gminy Rychwał, Żanety i Krzysztofa Grochocińskich z gminy Ślesin, Moniki i Tomasza Jakubowiczów z gminy Rzgów, Beaty i Bartosza Janaczyków z gminy Kleczew, Magdaleny Nawrockiej – Juszczyk i Romana Juszczyka z gminy Kramsk, Anity Piątkowskiej – Krzewickiej i Mateusza Krzewickiego z gminy Sompolno, Elżbiety i Macieja Nowaków z gminy Stare Miasto, Doroty i Konrada Zawdów z gminy Skulsk oraz Agnieszki i Mariusza Zwolskich z gminy Skulsk. Po prezentacji i wręczeniu aktów nominacji rolnikom prowadzących wyróżnione gospodarstwa nastąpił najbardziej oczekiwany moment – ogłoszenie zwycięzców tegorocznego konkursu. Decyzją kapituły, pracującej pod kierownictwem Henryka Kryka – Członka Zarządu Powiatu Konińskiego - Statuetkę Żniwiarza otrzymali: Monika i Tomasz Jakubowiczowe, Magdalena Nawrocka-Juszczyk i Roman Juszczyk, Anita Piątkowska – Krzewicka i Mateusz Krzewicki, Dorota i Konrad Zawada oraz Agnieszka i Mariusz Zwolscy.

Część artystyczną dożynek rozpoczęło rozstrzygnięcie konkursu „Na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” . Do konkursu stanęło 14 wieńców ze wszystkich gmin powiatu konińskiego Komisja konkursowa uznała, iż najpiękniejszy wieniec  wykonało sołectwo Broniki z gminy Rychwał. Drugie miejsce przypadło dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Brzeźna w gminie Krzymów, a trzecie należało do Koła Gospodyń Wiejskich z Miłaczewa gm. Kleczew.

Po wręczeniu nagród w konkursie wieńcowym na scenie pojawili się lokalni artyści. Dla uczestników imprezy zagrali: Gminna Orkiestra Dęta ze Skulska, dzieci i młodzież z gminy Skulsk – podopieczni Filii Skulskiej Ogniska Muzycznego z Radziejowa, zespół Złota Jesień oraz formacja G3. Gwiazdą wieczoru był zespół TOP ONE. Imprezę zakończyła zabawa z dj.

Dla wszystkich gości poczęstunek przygotowały panie z kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Skulsk. O dekoracje, które podziwiać mogli uczestnicy imprezy zadbali  seniorzy z Dziennego Domu Seniora w Mielnicy Dużej, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mielnicy Dużej oraz pracownicy Biblioteki oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Skulsku.

Dodatkowo podczas uroczystości dożynkowych Fundacja Ajak przeprowadziła zbiórkę publiczną na rzecz Kai Stankiewicz – rocznej dziewczynki, która po przeszczepieniu wątroby walczy o powrót do zdrowia, a z kolei o bezpieczeństwo zdrowotne dla siebie, swojej rodziny i przyjaciół można było zadbać szczepiąc się przeciw COVID-19. Jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson w uruchomionym na plaży plenerowym punkcie szczepień zaszczepiły się 42 osoby.

Dożynki 2021 - Starostowie i Starościny Dożynek z chlebami do poświęcenia w kościele w Skulsku
Dożynki 2021 - Starostowie i Starościny Dożynek z asystentami pod kościołem w Skulsku
Dożynki 2021 - wieńce dożynkowe pod kościołem w Skulsku
Dożynki 2021 - chleb ozdobny napisem